Az izraeli katonai rádió arról számolt be, hogy a testület hatórás rendkívüli ülése során arról is döntött, hogy gazdasági szankciókkal fogja sújtani a Palesztin Hatóságot. „Mahmúd Abbász a béke helyett szövetséget kötött egy gyilkos terrorszervezettel, amely Izrael elpusztítására hív fel. Egy olyan szervezettel, amelynek alapokmánya felszólítja a muzulmánokat, hogy harcoljanak, és öljék meg a zsidókat” – jelentette ki Benjámin Netanjahu miniszterelnök a Jediót Ahronot című újság hírportálja, a Ynet szerint.
„A Hamász több mint tízezer rakétát lőtt izraeli területre és soha nem szüneteltette terrorista tevékenységét Izrael ellen. Az Abbász és a Hamász közötti szövetséget olyan időben kötötték meg, amikor Izrael erőfeszítéseket tett a palesztinokkal folytatott tárgyalások előmozdítására” – tette hozzá.
A palesztin vezetés minden lehetséges válaszlépést meg fog vizsgálni, miután Izrael felfüggesztette a béketárgyalásokat – közölte csütörtökön Száeb Erekát palesztin főtárgyaló az AFP francia hírügynökséggel.
Mahmúd Abbász elnök és a palesztin vezetés tagjai szombaton és vasárnap ülnek össze a ciszjordániai Rámalláhban, hogy a kialakult helyzetről, az izraeli–palesztin békefolyamat felfüggesztéséről és a két fő palesztin politikai erő, a Fatah és a Hamász kiegyezéséről tanácskozzanak.
A lehetséges opciók között van, hogy a palesztin vezetés újabb nemzetközi szerződésekhez és szervezetekhez csatlakozik.
A hivatalos közlemény szerint „a kabinet egyhangúlag úgy határozott este, hogy az izraeli kormány nem folytat tárgyalásokat a palesztin kormánnyal, amely a Hamász terrorszervezetre támaszkodik, és Izrael elpusztítására szólít fel. Emellett Izrael többféle választ ad a Palesztin Hatóság egyoldalú lépésére.”
A kabinet elhatározta, hogy nem buktatja meg a Palesztin Hatóságot, de abbahagyja vele a tárgyalásokat, és fájdalmas gazdasági szankciókat hoznak ellenük. „Eddig figyelmeztetések voltak a gazdasági ellenakciókról, most végrehajtják azokat” – közölte egy illetékes. Izrael támadni fogja a nyilvánosság előtt a Fatáh és a Hamász kiegyezését.
A 10-es tévécsatorna híradása szerint egyhangú döntés született a megbeszélések végén, noha az ülés során voltak keményebb határozatot sürgető hangok, különösen Naftali Bennet, a jobboldali nacionalista Bájt Hajehud (Zsidó haza) párt elnöke részéről.
A Ynet szerint a kabinet rendkívüli ülésén elsőként biztonsági összefoglalót ismertettek a miniszterekkel, majd megvitatták az Izrael álláspontját legjobban tükröző propaganda eszközeit. Elhatározták Mahmúd Abbász nevének befeketítését a nemzetközi médiában, például Oszama bin Ládennel való összekapcsolását a nyugati hírközlésben. A cél annak bebizonyítása lesz, hogy Abbász nem partner a békéhez, inkább köt egyezményt egy iszlamista terrorszervezettel, mint Izraellel.
Egy a Ynetnek nyilatkozó kormányzati tisztviselő szerint az izraeli vezetést meglepte a Gázában bejelentett megegyezés. „Mahmúd Abbásznak a hatóságot feloszlató fenyegetését próbáltuk megakadályozni, ezzel foglalkoztunk közösen az amerikaiakkal” – mondta. „A hírszerzés nem értesítette a politikusokat a Hamász és a hatóság közti tárgyalásokról. Ez egyszerűen baki, nem tudtunk róla, mi történik” – tette hozzá.
Az egymással rivalizáló világi Fatah és az iszlamista Hamász szerdán jelentette be, hogy heteken belül véget vet a politikai megosztottságnak és egységkormányt hoz létre. A palesztin egységkormány megalakulását a tervek szerint hat hónappal később – legkorábban decemberben – parlamenti és elnökválasztás fogja követni.
Mahmúd Abbász palesztin elnöknek választania kell: vagy a Hamásszal köt megállapodást a kiegyezésről, vagy Izraellel a békéről, de mindkettő egyszerre nem lehetséges – mondta csütörtökön a BBC-nek az izraeli miniszterelnök. Benjámin Netanjahu a BBC televízióban csütörtök este sugárzott interjúban a két fő palesztin politikai erő, a Fatah és a Gázát kormányzó, Izrael által terrorszervezetként számon tartott Hamász előző nap bejelentett kiegyezéséről azt mondta: Abbász „azokat az emberek ölelte keblére”, akik felesküdtek Izrael elpusztítására. Netanjahu szerint a palesztin elnöknek példát kellene vennie Anvar Szadat néhai egyiptomi államfőről, aki ellátogatott Izraelbe és hitet tett a háborúskodás és a vérontás befejezése mellett.