Izrael további szankciókat vet ki a palesztinokra

Behajtja a palesztin államadósságot a területen beszedett adóból, a palesztinok tiltakoznak az „izraeli kalózkodás" ellen.

VZ
2014. 04. 10. 22:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több nyugati hírügynökség kormányzati forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a zsidó állam le fogja vonni az egyes izraeli cégek felé fennálló több százmillió dolláros palesztin tartozások „törlesztőrészleteit” azokból az adóbevételekből, amelyeket a Palesztin Hatóság helyett és számára szed be, és havonta folyósít a palesztin vezetésnek.

Emellett Izrael korlátozásokat vezet be a hatóság izraeli bankbetétjeire vonatkozóan, és felfüggeszti egy, a Gázai övezethez közeli közös földgázmező feltárásában való részvételét is.

A hírügynökségek által megszólaltatott – név nélkül nyilatkozó – kormánytisztviselők szerint a lépés oka, hogy Mahmúd Abbász palesztin elnök április elsején kérte a Palesztin Autonóm Területek felvételét az ENSZ több szakosított szervezetébe, illetve nemzetközi egyezmények tagjai közé.

A palesztin önkormányzatiságról 1993-ban kötött oslói egyezmény szerint Jeruzsálem gyűjt be számukra havonta mintegy százmillió dollárnyi (körülbelül 22 milliárd forintnyi) adóbevételt, főként ebből fizetik a palesztin állami szervek működését.

Korábban Izrael már több kisebb súlyú szankciót hozott a palesztinokkal szemben Abbász lépése miatt. Ugyanakkor a Reuters brit hírügynökség forrása azt is elmondta, hogy az újabb szankciók ellenére Izrael erőfeszítéseket tesz, hogy felülkerekedjenek a palesztinokkal múlt júliusban újraindított, de a közelmúltban az összeomlás szélére jutott béketárgyalásokban felmerült nehézségeken.

Száeb Erekát palesztin főtárgyaló az AFP francia hírügynökséghez eljuttatott nyilatkozatban reagált a bejelentésre. Ebben elítélte „az izraeli kalózkodást és a palesztin nép járandóságainak ellopását”. Úgy vélte egyúttal, hogy az izraeli lépések a nemzetközi jog és normák megsértését jelentik.

Korábban a nap folyamán a felek között kvázi közvetítő amerikai külügyminisztérium szóvivője azt mondta, hogy folyamatos tárgyalások zajlanak, és csökkentek a nézeteltérések az izraeliek és a palesztinok között, de azt is hozzátette, hogy még korai lenne megállapodásról beszélni. Korábban április 29-ét tűzték ki egy egyezség megkötésének határidejeként.

A John Kerry amerikai külügyminiszter bábáskodása mellett újraindult tárgyalások azután kerültek az összeomlás szélére, hogy Izrael – korábbi ígéretével ellentétben – megtagadta 24 palesztin elítélt szabadon engedését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.