Kína nem örül az amerikai gyámkodásnak

Amerika Japán melletti fellépése nyomán újra fellángolhat a japán–kínai szigetvita; Obama Moszkvának és Észak-Koreának is üzent Tokióból.

VZ
2014. 04. 24. 7:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai külügyi szóvivő ezért arra sürgette az Egyesült Államokat, hogy tartsa tiszteletben a tényeket, felelősséggel közelítse meg a kérdést és állja a szavát, vagyis ne álljon egyik oldalra sem a területi szuverenitást érintő vitákban.

A kínai média felidézi, hogy Japán az első kínai–japán háború során foglalta el a szóban forgó szigetcsoportot, de a kairói nyilatkozat (1943) és a potsdami egyezmény (1945) értelmében Kínának vissza kellett volna kapnia azt. 1951-ben Japán, az Egyesült Államok és számos más ország aláírta a San Franciscó-i szerződést, amelynek folyományaként – Kína tiltakozása ellenére – az Egyesült Államok önkényesen kiterjesztette gyámságát a Tiaojü- (Szenkaku-) szigetekre – állítja Peking.

 

Az 1971-es japán–amerikai szerződés értelmében Washington „visszaadta” a Rjúkjú-szigeteket és a Tiaojü-szigeteket Japánnak. Peking ez ellen is tiltakozott. Amikor Kína és Japán normalizálta kapcsolatait, köztük olyan megállapodás született, hogy a kérdés rendezését „későbbi időpontra” halasztják. 2012-ben Tokió egyoldalúan „megvásárolta”, illetve „államosította” a szigeteket. A konfliktus azóta súlyosan megterhelte a két ország viszonyát.

A szigetvitát most az hozta ismét felszínre, hogy a Tokióba látogató Barack Obama amerikai elnök, útban Japánba azt mondta, hogy a Kína és Japán közötti területi vita középpontjában lévő lakatlan kelet-kínai-tengeri szigetcsoportra kiterjed az 1960-ban kötött amerikai–japán biztonsági szerződés hatálya.

Csin Kang óvatosságra intette az Egyesült Államokat, s megerősítette, hogy Kína álláspontja a Tiaojü (japánul Szenkaku) szigetekkel kapcsolatban következetes és világos, azokat a területeket elválaszthatatlan részének tekinti, s felettük vitathatatlan szuverenitással rendelkezik.

„Senki sem ingathatja meg az iránti eltökéltségünket, hogy megvédjük nemzetünk területi szuverenitását és tengeri érdekeinket” – fogalmazott Csin, aki szerint a hidegháború idején született amerikai–japán szövetség nem áshatja alá Kína törvényes jogait.

A szigetek Japán által történt elfoglalása „törvénytelen és érvénytelen” – jegyezte meg a szóvivő. Hozzátette: Tokió ezzel kapcsolatos provokációi minden alapot nélkülöznek.

Barack Obama amerikai elnök megerősítette csütörtökön Tokióban, hogy az amerikai–japán biztonsági szerződés hatálya kiterjed a Kelet-kínai-tenger vitatott hovatartozású szigeteire, amelyeket Kína is erőteljesen magának követel. A japán–kínai vitát illetően Obama azt hangsúlyozta, hogy a nézeteltérést tárgyalásos úton kell megoldani, és mindkét felet arra szólította fel, hogy ne feszítse tovább a húrt. Egyúttal azonban leszögezte, hogy a vitatott szigetek „történelmileg Japán irányítása alatt álltak, és nem gondoljuk, hogy ezt egyoldalúan meg lehet változtatni”.

Elemzők szerint látogatásával Obama arról szándékozik biztosítani az Egyesült Államok térségbeli partnereit – akik tartanak az egyre erősebb és erélyesebb Kínától –, hogy cseppet sem csökkent országa védelmi elkötelezettsége a régióban; ezzel kapcsolatban Abe Sindzó japán kormányfővel arról állapodtak meg, hogy tovább mélyítik a védelmi együttműködésüket, az amerikai elnök pedig üdvözölte Abe azon, Kína által sokat bírált tervét, hogy Tokió nagyobb szerepet vállaljon nemzetközi biztonságpolitikai kérdésekben.

A Csendes-óceáni Partnerség (TPP) elnevezésű szabadkereskedelmi megállapodással kapcsolatban azonban a japán fél szerint nem látszik a tárgyalások vége, és „nehéz helyzet” alakult ki – ezzel rácáfolva azokra az elemzői reményekre, hogy Obama látogatása során sor kerülhet legalább egy előzetes megegyezés aláírására. Szerintük az amerikai-japán megegyezés a legfontosabb eleme a 12 kelet-ázsiai, illetve észak- és dél-amerikai országot felölelő TPP sikerének, amely a világ egyik legjelentősebb szabadkereskedelmi megállapodása lehetne, ráadásul egy olyan gazdasági blokkot hozna létre a Csendes-óceán két partja között, amelynek Kína nem tagja.

A japán fővárosban tartott sajtóértekezletén Obama ugyanakkor hangsúlyozta, Kínára „főszerep” hárul abban, hogy Észak-Koreát sikerüljön elrettenteni nukleáris programjának folytatásától.

Hozzátette: nem számít arra, hogy Phenjan a közeljövőben változtat magatartásán. Hangot adott ugyanakkor abbéli reményének, hogy az Egyesült Államok Japánnal, Dél-Koreával és más országokkal együttműködve képes lesz elég nyomást gyakorolni Észak-Koreára és olyan helyzetet teremteni, hogy Phenjan kénytelen legyen „más útra térni”.

Az amerikai elnök beszélt az ukrán válságról is, azzal vádolva Oroszországot, hogy a múlt heti „genfi egyezségeknek sem a szellemét, sem a betűjét” nem látszik betartani. Obama hozzátette, hogy ha Oroszország továbbra is így folytatja, annak „újabb szankciók lesznek a következményei”, és megjegyezte, hogy ezeket a szankciókat már előkészítették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.