Amerikai-orosz ütésváltás Kelet-Ukrajna miatt

Washington Moszkvát, Moszkva Kijevet hibáztatja a válságért, közben egy újabb amerikai hadihajó is megérkezett a Fekete-tengerre.

VZ
2014. 04. 23. 7:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újrakezdődött a húsvéti ünnepek idejére leállított terrorellenes művelet Kelet-Ukrajnában – erősítette meg szerdán Vitalij Jarema ukrán miniszterelnök-helyettes. Jarema szerint a rendfenntartó szervek felszámolják a Kramatorszban, Szlovjanszkban és más Donyeck, illetve Luhanszk megyei településeken tevékenykedő „bűnbandákat”.

A miniszterelnök-helyettes közölte, hogy Kijev az Egyesült Államok „jelentős” támogatásában bízik az orosz agresszió fokozódása esetén. „Reméljük, hogy Oroszország agressziója esetén az Egyesült Államok nem hagy minket magunkra. Legalábbis abban bízunk, hogy a segítség jelentős lesz” – mondta Jarema, és hozzátette, hogy az Egyesült Államok már biztosította erről Ukrajnát.

Olekszandr Turcsinov ukrán ügyvivő államfő kedd este szólította fel a biztonsági erőket, hogy hajtsanak végre sikeres terrorellenes lépéseket, „amelyeknek az a céljuk, hogy megvédjék az Ukrajna keleti részén élő ukrán állampolgárokat a terroristákkal szemben”. Az ügyvivő államfő arra válaszul döntött így, hogy – mint sajtószolgálata közölte – kedden Szlovjanszk közelében két megkínzott férfi holttestére bukkantak, köztük egy elrabolt donyecki ukrán képviselőre.

Az Egyesült Államok hadseregének rakétahordozó fregattja érkezett a Fekete-tengerre; az amerikai haditengerészet tájékoztatására hivatkozó híradások szerint azért, hogy hozzájáruljon a térségbeli béke és stabilitás fenntartásához, illetve az Egyesült Államok így biztosítsa NATO-beli partnerországait arról, hogy a közös térségbeli célkitűzések elérése érdekében kész az együttműködés megerősítésére.

Két héttel ezelőtt érkezett a Fekete-tengerre a Donald Cook amerikai romboló, amely Tomahawk típusú robotrepülőgépekkel és Aegis rakétavédelmi rendszerrel van felszerelve. Miután Oroszország bekebelezte a Krímet, a NATO felfüggesztett minden gyakorlati, polgári és katonai együttműködést Oroszországgal, Washington pedig arra buzdította szövetségeseit, hogy harci repülőgépeket küldjenek a Balti-tengeri légi járőrszolgálatra, és fokozzák a Lengyelországnak nyújtott katonai támogatást.

A washingtoni külügyminisztérium keddi tájékoztatása szerint John Kerry külügyminisztert mélyen aggasztja, hogy Oroszország nem tett a feszültség enyhítése felé mutató lépéseket.

Az amerikai külügyminiszter rámutatott, növekvő számú bizonyíték van arra, hogy az oroszbarát szeparatisták egyre több épületet foglalnak el és újságírókat, valamint civileket rabolnak el. Moszkvának csillapítania kell feszültségkeltő retorikáját, együtt kell működnie az EBESZ-szel, valamint az ukrán kormánnyal, az oroszbarát aktivistákat pedig nyilvánosan visszavonulásra kell felszólítania – tolmácsolta Kerry szavait a tárca.

Szergej Lavrov ezzel szemben a moszkvai tájékoztatás szerint azt sürgette, hogy Kijev tegyen azonnali lépéseket a válság enyhítését célzó négyoldalú genfi megállapodás végrehajtására. Az ukrán hadsereg bevetéséről szóló parancsokat vissza kell vonni, a Jobboldali Szektor nacionalista szervezetet le kell fegyverezni, a Délkelet-Ukrajnában letartóztatott aktivistákat szabadon kell bocsátani és meg kell kezdeni az alkotmányos reformot – sürgette Lavrov az orosz külügyminisztérium tájékoztatása szerint.

Washingtonban európai NATO-országokat hibáztatnak azért, mert az elmúlt évek során segítettek forradalmasítani az orosz haderőt, és különösen a német Rheinmetall cégre neheztelnek, amely 140 millió dolláros üzletet kötött Moszkvával, és csak a német kormány nyomására függesztették fel – írta kedden a The Daily Beast amerikai hírportál. Mint írják: az oroszok meglepően fejlett haditechnikája sokkolta a világot, és ismert, hogy a Rheinmetall már évek óta részt vesz az orosz különleges alakulatok kiképzésében.

Az amerikaiak dühösek – írja a portál –, mert úgy látják, hogy az orosz erők – különösen a Krím megszállásában közreműködő GRU, az orosz katonai hírszerzés csapatai – jelentős fejlődésen mentek át a Grúzia elleni 2008-as invázió óta. Ugyanakkor a németek mellett a franciák és az olaszok is előszeretettel üzleteltek haditechnikai felszerelésekkel Moszkvával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.