Több orosz hírportál, illetve az UNIAN és az Ukrinform hírügynökség is arról adott hírt, hogy a Donald Cook romboló Kijevvel egyetértésben még a nap folyamán behajózik a Fekete-tengerre. Ezt megerősítette Steve Warren, a Pentagon egyik szóvivője is, aki szerint az amerikai romboló azért érkezik a térségbe, hogy támogassa a NATO-beli, illetve fekete-tengeri partnerországokat a közös térségbeli célkitűzések elérésében, illetve részt vegyen egy hadgyakorlaton.
Az amerikai romboló a Fekete-tenger keleti részén teljesít majd szolgálatot, és egyes orosz védelmi minisztériumi források szerint feltehetően nem fog behajózni kikötőkbe, más szerint viszont nem kizárt, hogy kiköt romániai vagy törökországi támaszpontokon.
Egy amerikai védelmi illetékes a múlt héten közölte, hogy az Egyesült Államok valószínűleg egy hadihajót küld a Fekete-tengerre, illetve egy kisebb katonai egységet vezényel Európába, ami illeszkedik a NATO-nak abba a törekvésébe, hogy támogatást nyújtson a Krím oroszországi bekebelezése miatt aggódó kelet-európai szövetségeseknek.
Az orosz védelmi minisztérium egyik illetékese szerint a tárcánál úgy tekintenek az Aegis rakétarendszerrel ellátott amerikai romboló megjelenésére a Fekete-tengeren, hogy az Egyesült Államok minél közelebb akarja hozni a tengeri rakétavédelmi rendszerét az orosz határhoz.
Miután Oroszország bekebelezte a Krímet, a NATO felfüggesztett minden gyakorlati, polgári és katonai együttműködést Oroszországgal, Washington pedig arra buzdította szövetségeseit, hogy harci repülőgépeket küldjenek a balti-tengeri légi járőrszolgálatra, és fokozzák a Lengyelországnak nyújtott katonai támogatást.
A NATO európai erőinek főparancsnoka, Philip Breedlove egy interjúban kijelentette: az ukrán határ menti orosz katonai fenyegetés elhárítására tett lépések között szerepelhet az is, hogy amerikai csapatokat telepítenek a NATO azon kelet-európai tagállamaiba, amelyek fenyegetve érzik magukat. A főparancsnokot a NATO-tagországok külügyminiszterei bízták meg a múlt héten azzal, hogy rövid időn belül dolgozzon ki óvintézkedéseket az ukrán határ menti orosz csapaterősítésre válaszul.
Breedlove az AP amerikai hírügynökségnek szerda este Párizsban nyilatkozva elmondta, hogy légi, tengeri és szárazföldi intézkedéseket egyaránt magában foglaló csomagterven dolgozik, amely kifejezetten védelmi jellegű, ugyanakkor megfelelő szintű biztonsági garanciát jelent a legkeletebbre fekvő NATO-tagországok számára.
Szerdára virradóra az oroszbarát szakadárok több mint ötven túszt engedtek szabadon Luhanszkban a biztonsági szolgálat épületéből, amelyet három nappal ezelőtt szálltak meg fegyvereket zsákmányolva. A terrorizmusellenes műveletek folytatódnak, és 48 órán belül megoldódhat a helyzet a három kelet-ukrajnai megyében, Donyeckben, Luhanszkban és Harkivban – jelentette ki szerdán Kijevben Arszen Avakov belügyminiszter. Angela Merkel az oroszokat okolja Ukrajna feszült helyzete miatt, Moszkva az EBESZ-t és az USA-t utasítja rendre. Közben Joe Biden Robert Ficóval tárgyalt az ukrán állapotokról.
„Ismét a tiltakozásoktól hangos Ukrajna. Ezúttal nem a nyugati országrész ragad »kaszát, kapát«, hanem a Majdan győzelmét követő hatalomváltás után magát másodrendűnek, megalázottnak érző, képviselet nélkül maradt keleti. Harkiv, Doneck és Luhanszk a kijevi tüntetéseket másolja, a kemény legények épületeket foglalnak, fegyveresen pózolnak, mindenféle köztársaságokat kiáltanak ki.” – Olvassa el a Magyar Nemzet vezércikkét!