Kínzás, kivégzések – ezért „fognák meg” Tóásóék az ügyészt

A bolíviai terroristaper vádlottjai nagykövetek és az ENSZ segítségét kérik Marcelo Soza „elszámoltatása” ügyében.

GB
2014. 04. 09. 6:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bolíviai terroristaügy 2009 áprilisában pattant ki, miután kommandósok a Santa Cruz-i Las Américas szállodában rajtaütöttek egy feltételezett terroristasejten, amely állítólag Evo Morales elnök meggyilkolására készült és az ország erőszakos kettészakítását készítette elő. Az akcióban életét vesztette a bolíviai–magyar–horvát állampolgárságú Rózsa-Flores Eduardo, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer. A hatóságok őrizetbe vették a két túlélőt, a magyar és román állampolgárságú Tóásó Elődöt és a bolíviai–horvát kettős állampolgár Mario Tadicot, akik az ügy további 37 vádlottjával együtt azóta is vizsgálati fogságban vannak.

A perben a bolíviai államot sokáig Marcelo Soza ügyész képviselte, ő azonban tavaly márciusban lemondott megbízatásáról arra hivatkozva, hogy családját megfenyegették, és fél, hogy elrabolják a lányát. Sozát azóta korrupcióval gyanúsították meg, és a múlt hónapban Brazíliába utazott, ahol menedékjogot kért.

A Santa Cruz-i El Deber című lap internetes oldalán is olvasható cikk szerint Tóásó és Tadic most a brazil menekültügyi biztossághoz, a brazíliai magyar és horvát nagykövethez, valamint az ENSZ-hez fordult levélben, arra kérve a címzetteket, hogy érjék el: Soza ne kapjon menedékjogot. A vádlottak szerint tekintetbe kell venni, hogy olyan személyről van szó, aki a kormány nevében cselekedve emberi jogokat sértett meg, manipulálta a bolíviai ügyészséget, bizonyítékokat hamisított, az eljárásokat személyes érdekeinek megfelelően próbálta irányítani, a vádlottakat pedig fenyegette és zsarolta.

A levélírók úgy vélik, hogy tettei miatt a volt ügyész nem felel meg a menedékjogok nyújtására vonatozó nemzetközi feltételeknek. Megemlítették, hogy egyebek között felelősnek tartják őt a Las Américas-beli kivégzésekért, továbbá gyanúsítottak önkényes fogva tartásáért és kínzásáért is.

A bolíviai törvények szerint is már két éve szabadon kellett volna bocsátani Tóásó Elődöt, ezért a magyar kormány követeli, hogy a férfi szabadlábon védekezhessen – mondta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára hétfőn Budapesten.

Az államtitkár a kormányzati Tóásó-munkacsoport ülése után tartott sajtótájékoztatóján kiemelte: már öt éve van börtönben Tóásó Előd, pedig a bolíviai törvények szerint is két éve szabadon kellett volna bocsátani, ha az alapvető emberi jogokat Bolívia tiszteletben tartaná.

Márciusban kiderült, bírók nélkül marad a Tóásó-per, esküjükkel ellentétben ugyanis ketten is elfogultak közülük. Közben Miamiban az FBI lehallgatott egy bolíviai őrnagyot, aki szerint a belügyminisztérium utasította az úgynevezett terroristaügy bíráit: mindenképpen el kell ítélni Tóásóékat. Cserébe pénzt, állást és külföldi ösztöndíjat ígértek a közreműködőknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.