Majd’ tizenötezer újságíró-igazolványt semmisítettek meg

Korrupt politikusokat zsaroltak, pénzért írtak dicsérő cikkeket vagy engedély nélküli lapnál dolgoztak az újságírók.

VZ
2014. 04. 23. 14:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az igazolványok birtokosai vagy nem voltak riporterek, csak annak adták ki magukat, esetleg illegális kiadványoknak dolgoztak, vagy érdemtelenné váltak a használatukra.

Az álújságírók, illetve az újságírói szereppel visszaélők ellen indított országos kampány során 216 törvénytelenül működő lapra, magazinra bukkantak az ellenőrök, s közülük 76 működését már felfüggesztették – számolt be a főhatóság. A már kinyomtatott újságokból másfél millió példányt koboztak el. Eddig 258 kapcsolódó bűnügyben indítottak eljárást – áll a dokumentumban.

A médiamunkási szerepben tündöklés régi problémája a kínai közéletnek, évek óta feltűnnek olyanok, akik fenyegetik, zsarolják kiszemelt áldozataikat, helyi politikusokat, vállalati vezetőket azzal, hogy lapjuknál, weboldalukon leleplezik a visszaéléseiket, ha nem fizetnek nekik.

A központi korrupcióellenes kampány egyeseket arra sarkallt, hogy magukat tényfeltáró riporternek kiadva „terepre menjenek”, majd annak fejében, hogy a cikkek közlésétől elálljanak, pénzt kérjenek. A zsaroló újságírók mellett továbbra sem ritka jelenség, hogy a pozitív hangvételű beszámolókért kérnek pénzt.

A médiafelügyelet már korábban a lakosság számára külön internetes csatornákat nyitott és forródrótot hozott létre, hogy a szabálytalanságokat, visszaéléseket, vagy azok gyanúját bárki bejelenthesse.

300 ezer médiamunkást köteleztek arra, hogy újra iskolapadba üljenek Kínában, mert a kormány elégedetlen az „ideológiai képzettségükkel” – írta tavaly nyáron a South China Morning Post hongkongi napilap. A marxizmusképzés célja, hogy „megerősítse az ideológiai egységet”. Peking hetek óta háborút visel az „állampárt érdekeit sértő” hírportálok és szerzőik ellen is.

Az állampárt az országban egyébként külön propagandaosztályt tart fenn, emellett harmincezer hivatalnok dolgozik cenzorként, legnagyobb részük a Nagy Kínai Tűzfalnak (Great Firewall of China) is nevezett intézményben; azon munkálkodnak, hogy „a Kínai Népköztársaság érdekeit sértő” tartalmakat – kormánykritikát, vallási témájú cikkeket – néhány perccel a megjelenésük után azonnal töröljék, de olykor a legnagyobb nyugati hírportálokat is blokkolják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.