Péntek reggel robbanás történt egy őrhelyen a dél-ukrajnai Odessza közelében, a detonációban hét ember – köztük egy rendőr – megsebesült – jelentette az ukrán média a helyi belügyminisztériumi szervekre hivatkozva. A híradásokból egyelőre nem derül ki, hogy mi okozta a detonációt. A sérülteket kórházba szállították. A hatóságok nyomozást indítottak, tűzszerészek érkeztek a helyszínre.
Eközben csütörtök este Oroszország azt követelte Washingtontól, hogy „haladéktalanul késztesse önmérsékletre és az erőszakról való lemondásra az Egyesült Államok gyámolította kijevi hatóságokat” Ukrajna délkeleti régióiban, ahol „reguláris katonai egységeket, különleges osztagokat és ultranacionalista félkatonai csoportokat vetettek be a lakosság ellen”. Az orosz külügyminisztérium közleményében jelezte: arra számítanak, hogy az Egyesült Államok azonnali intézkedéseket hoz a feszültség enyhítése érdekében.
Európának fel kell készülnie a rossz forgatókönyvre Ukrajnában – mondta Donald Tusk lengyel kormányfő. Tusk hangsúlyozta, „az ember nem csukhatja be a szemét, és tehet úgy, mintha minden rendben lenne”.
A lengyel miniszterelnök kijelentette: kormánya mindent megtett, hogy Lengyelország felkészült legyen „különféle kritikus fejlemények” esetére.
Oroszország súlyos hibát követ el, amiért drágán meg kell majd fizetnie, ha nem változtat hozzáállásán az ukrán válság enyhítésében – figyelmeztetett John Kerry amerikai külügyminiszter, aki szerint Moszkva ideje hamarosan lejár, hogy mindezt megtegye.
„Washingtonnak kényszerítenie kell a jelenlegi ukrán vezetést, hogy az állítsa le a Délkelet-Ukrajnában zajló katonai műveletet, és vonja vissza erőit” – szerepel a közleményben, amelyben azt is megjegyezték, hogy az Egyesült Államok remélhetőleg tudatában van felelősségének.
Szergej Lavrov orosz és John Kerry amerikai külügyminiszter között szerdára, illetve csütörtökre tervezett telefonbeszélgetés „Moszkvától független okok miatt meghiúsult” – írta sajtóközleményében a moszkvai tárca. A két politikus azonban pénteken várhatóan egyeztet egymással.
Eközben Arszen Avakov ukrán belügyminiszter cáfolta a terrorellenes műveletek leállításáról szóló sajtóhíreket Facebook-oldalán az UNIAN ukrán hírügynökség pénteki jelentése szerint. „Nincs szó a terrorellenes művelet semmiféle leállításáról – mint azt egyes sajtószervek sietve hírül adták – azzal összefüggésben, hogy Oroszország fegyveres erőinek behatolása fenyeget. Ez az információ nem felel meg a valóságnak, a terrorellenes művelet folytatódik. A terroristáknak óvakodniuk kell a nap minden percében, a békés lakosoknak azonban nincs mitől félniük” – írta Avakov a Facebook-oldalán.
Avakov tagadta azt is, hogy bármiféle politikai párt, egyesület vagy polgári mozgalom lehetőséget kapott volna a szerepvállalásra a terrorellenes műveletben a belügy, a biztonsági szolgálat és a katonák oldalán. Közlése szerint a híresztelések ellenére a csütörtöki akcióban csak az antiterrorista központ kis létszámú erői vettek részt anélkül, hogy páncélosokat vagy más nehéz harci technikát megmozgattak volna.
Korábban csütörtöki sajtójelentések arról számoltak be, hogy az orosz behatolás megnövekedett veszélye miatt ukrán biztonsági erők leállították a Délkelet-Ukrajnában indított terrorellenes műveletet.
Olekszandr Turcsinov ügyvivő ukrán államfő kedden adott ki utasítást a terrorellenes művelet folytatására Délkelet-Ukrajnában, amelynek „aktív fázisát” leállították a múlt héten a húsvéti ünnepek idejére. Oroszország határozottan elítélte a lépést és csütörtökön bejelentette, hogy válaszul a térségbeli kiéleződött helyzetre, hadgyakorlatot kezdett a Délkelet-Ukrajnával határos orosz régiókban. Kijev szintén csütörtökön felszólította Moszkvát, hogy 48 órán belül adjon magyarázatot a hadgyakorlatra, és tájékoztassa annak részleteiről.
Leginkább a Donyeck megye északi részén lévő Szlovjanszk városban feszült a helyzet, ahol a biztonsági erők csütörtökön áttörték a szakadárok több úttorlaszát, és a harcokban többeket megöltek vagy megsebesítettek.