Rubik a föld körül

Ma este nyílik a bűvös kockáról szóló kiállítás az USA-ban.

MNO
2014. 04. 24. 16:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar idő szerint éjfélkor nyitja meg Áder János köztársasági elnök és Rubik Ernő a Beyond Rubik’s Cube (a Rubik-kocka és ami mögötte van) című kiállítást a Liberty Science Centerben. A keleti part legnagyobb interaktív tudományos múzeumában hatszázötven négyzetméteren kialakított tárlat ünnepli az innovációt és bemutatja azt, ahogy a világ legnépszerűbb játéka az elmúlt negyven évben hatott az élet számtalan területén. Rubik Ernő találmánya ikonikus tárgy lett, amely világszerte inspirálta a művészeket és a tudósokat: ösztönözte a kreativitást a természettudomány, a technológia, a mérnöktudomány, a matematika és a művészetek számos különböző ágában.

Látható lesz az a robot, amely a kirakási világrekordot tartja öt másodperc huszonhét tizedmásodperccel; láthatunk majd egy Haicube-ot, vagyis az oldalak rendezése közben ősi japán versformát gyártó szógenerátor; lesz Rubik-szimfónia, amely az egyes kockák mozgatásakor hangokat bocsát ki, így tekeréskor zeneművet hozhatunk létre – számtalan interaktivitásra ösztönző lehetőség, fizikai és digitális kihívás várja majd a látogatókat, igazolva azt, hogy miért lett ez az időtlen játék világméretű jelenség.

Paul Hoffman, az LSC elnök-vezérigazgatóját a kiállítás megnyitója előtt arról kérdeztük, mi lehet a kocka titka, hogy negyven éve képes hatni a világra. „Elképesztő a kontraszt a látszólag egyszerű feladat (egységbe rendezni a színeket mind a hat oldalon) és a megoldás bonyolultsága között, hiszen negyvenhárom trilliárd variációs lehetőségünk van. Ez elkápráztatta a világot, és azt reméljük, hogy sokan eljönnek hozzánk megnézni ezt az nagyszerű magyar találmányt, és mindazt, amire inspirálta a világot. Interaktív kiállítást terveztünk, a látogatók nem csak nézhetnek, hanem részt vehetnek az alkotásban, inspirálódhatnak és természetesen játszhatnak is” – jött a válasz, majd az igazgató bemutatta sajátos kockakirakási módszerét, előhúzva egy egyszínűre, rikító lilára festett Rubik-kockát.

A kiállításnak helyet adó Liberty Science Centert évente hatszázezren látogatják, jelentős részben diákok és tanáraik. A tárlat a tervek szerint hét hónapig lesz látható a Hudson folyó partján, alig pár percre Manhattantől, majd utána először az Egyesült Államok, később a világ többi nagyvárosába költözik át. Az utazó tárlat hét év alatt járja körbe a Földet és a tervezett célpontok között természetesen Budapest is szerepel.

A kiállítás abban is komoly szerepet vállal, hogy az emberekben tudatosuljon: ez a nagyszerű játék és eszköz egy magyar ember találmánya.

A Liberty Science Center (LSC) szimbolikus helyen, a New York-i Szabadság-szobor közelében található. Az 1993-ban megnyitott központ New Jersey állam első tudományos múzeuma, amely interaktív formában mutatja be a nagyközönségnek a különböző tudományos területeket.

A Rubik-kocka immár tudósok és művészek harmadik generációját inspirálja, és valósággal megtestesíti a magyar kreativitást. Ez kerül most a világérdeklődés fókuszába, és mivel a kiállítás hét év alatt a Föld számos pontjára eljut, a magyar országimázst is nagyban erősíti. Az ötmillió dolláros költségvetésű kiállításhoz, amelynek fő támogatója a Google, Magyarország kormánya 200 millió forinttal járult hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.