A SANA hivatalos szíriai hírügynökség szerint a Damaszkusztól 55 kilométerre északra fekvő, a keresztények számára szent városban Bassár el-Aszad egyebek közt felkereste a Szent Tekla és a Szent Szergiosz és Bakkhosz ősi ortodox kolostorokat, és megtekintette a felkelők támadásai okozta károkat. Az elnök kijelentette, hogy „bármilyen nagy károkat okoztak is a terroristák, Szíria örökségét és civilizációját nem semmisíthetik meg”. A látogatásról nyilvánosságra hozott fotók egyikén Aszad egy Jézust és a Szűzanyát ábrázoló megrongált freskó mellett látható egy helyi keresztény vezető társaságában.
Az V. század végén alapított Szent Szergiosz- és Bakkhosz-kolostor az egyik legrégibb az egész Közel-Keleten. Két római katonatiszt emlékének szentelték ezeket, akik Maximianus Galerius császár uralkodása idején haltak mártírhalált a hitükért. Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség jelentése szerint vallási fanatikusok mindkét kolostort „megszentségtelenítették”, kegytárgyakat és ikonokat raboltak belőlük. Húsvét ünnepe alkalmából a szíriai elnök azt kívánta, hogy „minél hamarabb az ország minden szegletébe térjen vissza a béke és a biztonság”.
Ismert: a felkelők tavaly decemberben behatoltak a Maalúla központjában lévő Szent Tekla-kolostorba, és elhurcoltak onnan a szomszédos Jabrúd városba tizenhárom szíriai és libanoni apácát, köztük a zárda elöljáróját. A lázadók meggyaláztak és kifosztottak több templomot is, és vaktában lövöldöztek az utcán, hogy megfélemlítsék a városban élő keresztényeket. Bassár el-Aszad Maalúla visszafoglalása előtt egy nappal, április 13-án jelentette be, hogy fordulat állt be a polgárháborúban a kormány javára.
Maalúla az egyik legjelentősebb keresztény város Szíriában. A település ötezer lakosának többsége görög katolikus. A helybeliek arámi nyelven beszélnek – ez annak az ősi nyelvnek a változata, amelyen Jézus Krisztus is szólt híveihez. A szíriai konfliktus 2011. márciusi kezdete óta Aszad elnök csupán néhány alkalommal mozdult ki – legalábbis a nyilvánosság előtt is ismerten – a fővárosból. 2012 márciusában a kormányellenes harc korábbi fellegvárának számító homszi városnegyedbe, Baba Amrba ment, tavaly augusztusban pedig a fővároshoz közeli Darijában mutatkozott.
A közel-keleti keresztények elvándorlását fájlalta a szentföldi latin pátriárka feltámadási miséjében, amelyet a jeruzsálemi Szent Sír-templomban mutatott be vasárnap helyi és a világ minden tájáról érkezett keresztény hívek ezrei előtt. Fuád Tuál, a katolikus egyház legfőbb szentföldi képviselője rámutatott, hogy a térséget sújtó erőszak, „városaink lerombolása, templomaink meggyalázása, papjaink elrablása és bebörtönzése miatt” szóródtak szét sokan a nagyvilágban.
A szertartás részeként a pátriárka papok és szerzetesek élén körmenetet tartott a hívek közt, akik halleluja kiáltások közepette bizonygatták, hogy maguk is tanúbizonyságot tesznek Jézus feltámadásáról. A vasárnapi misével befejeződtek a nagyhét nyilvános jeruzsálemi rendezvényei, amelyeket az Izrael által elrendelt szigorú biztonsági rendszabályok mellett tartottak. A Jordán-folyó nyugati partján fekvő Betlehemben a hívek a Krisztus feltételezett szülőhelye fölé emelt Születés-templomában imádkoztak és gyújtottak gyertyát. Megtartották húsvétot Gázában is, ahol kevesebb mint háromezer keresztény él az 1,7 millió muszlim között.