Szabadon ünnepelhették Jézus feltámadását

A közel-keleti keresztények elvándorlását fájlalta a szentföldi latin pátriárka feltámadási miséjében.

2014. 04. 20. 18:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A SANA hivatalos szíriai hírügynökség szerint a Damaszkusztól 55 kilométerre északra fekvő, a keresztények számára szent városban Bassár el-Aszad egyebek közt felkereste a Szent Tekla és a Szent Szergiosz és Bakkhosz ősi ortodox kolostorokat, és megtekintette a felkelők támadásai okozta károkat. Az elnök kijelentette, hogy „bármilyen nagy károkat okoztak is a terroristák, Szíria örökségét és civilizációját nem semmisíthetik meg”. A látogatásról nyilvánosságra hozott fotók egyikén Aszad egy Jézust és a Szűzanyát ábrázoló megrongált freskó mellett látható egy helyi keresztény vezető társaságában.

Az V. század végén alapított Szent Szergiosz- és Bakkhosz-kolostor az egyik legrégibb az egész Közel-Keleten. Két római katonatiszt emlékének szentelték ezeket, akik Maximianus Galerius császár uralkodása idején haltak mártírhalált a hitükért. Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség jelentése szerint vallási fanatikusok mindkét kolostort „megszentségtelenítették”, kegytárgyakat és ikonokat raboltak belőlük. Húsvét ünnepe alkalmából a szíriai elnök azt kívánta, hogy „minél hamarabb az ország minden szegletébe térjen vissza a béke és a biztonság”.

Ismert: a felkelők tavaly decemberben behatoltak a Maalúla központjában lévő Szent Tekla-kolostorba, és elhurcoltak onnan a szomszédos Jabrúd városba tizenhárom szíriai és libanoni apácát, köztük a zárda elöljáróját. A lázadók meggyaláztak és kifosztottak több templomot is, és vaktában lövöldöztek az utcán, hogy megfélemlítsék a városban élő keresztényeket. Bassár el-Aszad Maalúla visszafoglalása előtt egy nappal, április 13-án jelentette be, hogy fordulat állt be a polgárháborúban a kormány javára.

Maalúla az egyik legjelentősebb keresztény város Szíriában. A település ötezer lakosának többsége görög katolikus. A helybeliek arámi nyelven beszélnek – ez annak az ősi nyelvnek a változata, amelyen Jézus Krisztus is szólt híveihez. A szíriai konfliktus 2011. márciusi kezdete óta Aszad elnök csupán néhány alkalommal mozdult ki – legalábbis a nyilvánosság előtt is ismerten – a fővárosból. 2012 márciusában a kormányellenes harc korábbi fellegvárának számító homszi városnegyedbe, Baba Amrba ment, tavaly augusztusban pedig a fővároshoz közeli Darijában mutatkozott.

A közel-keleti keresztények elvándorlását fájlalta a szentföldi latin pátriárka feltámadási miséjében, amelyet a jeruzsálemi Szent Sír-templomban mutatott be vasárnap helyi és a világ minden tájáról érkezett keresztény hívek ezrei előtt. Fuád Tuál, a katolikus egyház legfőbb szentföldi képviselője rámutatott, hogy a térséget sújtó erőszak, „városaink lerombolása, templomaink meggyalázása, papjaink elrablása és bebörtönzése miatt” szóródtak szét sokan a nagyvilágban.

A szertartás részeként a pátriárka papok és szerzetesek élén körmenetet tartott a hívek közt, akik halleluja kiáltások közepette bizonygatták, hogy maguk is tanúbizonyságot tesznek Jézus feltámadásáról. A vasárnapi misével befejeződtek a nagyhét nyilvános jeruzsálemi rendezvényei, amelyeket az Izrael által elrendelt szigorú biztonsági rendszabályok mellett tartottak. A Jordán-folyó nyugati partján fekvő Betlehemben a hívek a Krisztus feltételezett szülőhelye fölé emelt Születés-templomában imádkoztak és gyújtottak gyertyát. Megtartották húsvétot Gázában is, ahol kevesebb mint háromezer keresztény él az 1,7 millió muszlim között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.