A fővárosnak a lázadók kezén lévő külterületei ellen légicsapást hajtottak végre a szír hadsereg gépei. Ugyancsak harci repülőgépek támogatták a szárazföldi erők hadműveleteit Maalúlában. A települést még szeptember 8-án foglalták el a felkelők és a szélsőséges szunnita an-Núszra Front fegyveresei. Három nappal később a kormányerők ellentámadásba lendültek, azóta nagy erőkkel próbálják kiszorítani a lázadókat a faluból.
A Damaszkusztól 55 kilométerre északra fekvő Maalúla az egyik legjelentősebb keresztény – melkita bizánci katolikus – város Szíriában, lakossága a Krisztus által is használt arámi (arameus) nyelvet beszéli. A stratégiai fontosságú település a fővárost és az északra található Homszot összekötő főúton fekszik, így kulcsfontosságú az utánpótlás biztosítása szempontjából mind a kormányerők, mind a felkelők számára.
Az ENSZ adatai szerint mintegy félmillió embert vágtak el a külvilágtól a harcok a Damaszkusz környéki településeken. Valerie Amos, az ENSZ segélyezési programjának vezetője szerint valóságos csapdába kerültek az ottani lakosok, akik hiányt szenvednek ivóvízben, élelmiszerben és gyógyszerben.
Különösen drámai a helyzet Moadamijet al-Sam faluban: ahol még mindig 12 ezer ember van, noha sokan már korábban elmenekültek. A helység már tíz hónapja ostromgyűrűben van, naponta csapódnak be lövedékek. A segélyszervezetek képtelenek eljutni a helyszínre.
Kairói értesülések szerint az utóbbi két hétben legalább 1500 külföldi harcos érkezett Szíriába. A szaúd-arábiai, jemeni, jordániai és egyiptomi dzsihadisták a szíriai szélsőséges milíciák sorait akarják erősíteni, hogy szembeszálljanak egy esetleges nemzetközi intervencióval. Az Iraki és Levantei Iszlám Állam elnevezésű terrorszervezet egyik vezetője a DPA hírügynökség jelentése szerint így fogalmazott: „az egész arab és muzulmán világ igaz hívői fegyvert ragadtak, segítenek megakadályozni, hogy az amerikai-cionista összeesküvés elérje Szíriát”.