Fegyvert fognak a keresztényekre, hogy az iszlámot kövessék

Szíriában napok óta harcok folynak egy őskeresztény falu közelében, ahol az iszlamista felkelők fegyverrel kényszerítettek az iszlámra való áttérésre helyi lakosokat.

NT
2013. 09. 11. 13:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa által megbízott vizsgálóbizottság szerint Bassár el-Aszad elnök erői a május 15. és július 15. közötti időszakban nyolc alkalommal mészároltak le civileket, kórházakat támadtak, valamint kínzásokat és nemi erőszakot követtek el. A felkelők a jelentés szerint egy mészárlásért, valamint emberrablásokért, kínzásokért, kivégzésekért és lakónegyedek lövetéséért is felelősek. A bizottság további kilenc feltételezett tömegmészárlást vizsgál a fentieken túl, amelyek megtörténtét, illetve az elkövetők kilétét még nem sikerült minden kétséget kizáróan bizonyítani.

A megüresedett és bezárt kolostoroknak a menekültek befogadására való felhasználását szorgalmazta Ferenc pápa kedden, amikor Rómában felkereste a jezsuita rend fenntartotta Astalli menekültközpontot.

 

A szíriai és a közel-keleti békét sürgette a pápa a Szent Péter téren mondott beszédében, melyben azt is hangoztatta, hogy a háború a fegyverkereskedők érdeke lehet.

 

A szíriai konfliktus békés rendezésére az egyházfő böjt- és imanapot hirdetett, ehhez a világ számos pontján csatlakoztak.

 

A Damaszkusztól hatvan kilométerre északra fekvő Maaloula faluban megöltek három fiatal keresztényt, akik még Jézus nyelvét beszélték – írja a Vatikáni Rádió honlapja. Vagyis már most bekövetkezni látszik mindaz, amitől annyian féltek a kilátásba helyezett, felkelőket bátorító amerikai fegyveres beavatkozás kapcsán: több ezer éves, ám ma is elevenen élő kulturális értékek tűnhetnek el.

A jelentés szerint a szíriai csatatéren „büntetlenül követnek el mészárlásokat”, és mindkét oldal kegyetlen háborús bűncselekményekért felelős. „E bűncselekmények elkövetői – mindkét oldalon – megsértették a nemzetközi jogot, és nem félnek a felelősségre vonástól. Rendkívül fontos, hogy bíróság előtt feleljenek bűneikért” – írja a jelentés.

Mivel a dokumentum csak a július 15-éig elkövetett cselekményeket vizsgálta, az augusztus 21-ei, Damaszkusz környékén végrehajtott feltételezett gáztámadással kapcsolatban nem tartalmazott megállapításokat. Ugyanakkor az anyag leszögezi: a szíriai konfliktusban meghaltak többsége hagyományos fegyverekkel elkövetett „jogszerűtlen emberölés” áldozata lett.

Nem szabad elmenni a az orosz külügy-minisztérium közlése mellett sem, amely szerint a nemzetközi szakértők meggyőző bizonyítékokat tártak fel arról, hogy a Damaszkusz környékén készült video- és fényképfelvételeket, melyek elméletileg a vegyifegyver-támadások áldozatairól készültek augusztus 21-én, korábban rögzítették.

Közben az AFP hírügynökség arról számolt be, hogy egy ősi keresztény faluban, amelynek környékén napok óta összecsapások folynak, a radikális iszlamista felkelők fegyverrel kényszerítettek iszlámra való áttérésre helyi lakosokat. Szemtanúk beszámolói szerint az al-Kaidához köthető dzsihadista an-Nuszra Front nevű felkelőcsoport tagjai legalább egy embert meggyilkoltak, egy másikat kényszerrel „megtérítettek”.

A felkelőcsoportok közti radikális elemek és az ellenzéki erők kegyetlenkedése elemzők szerint komoly fejtörést okoz a nyugati hatalmaknak, amelyek ugyan szívesen segédkeznének Aszad hatalmának megdöntésében, de attól is tartanak, hogy az elnök bukása esetén megerősödnének a terroristákkal is kapcsolatban álló iszlamista csoportok.

Nem a demokratikus erők állnak szemben Aszaddal, hanem brutális erők állnak mindkét oldalon, ezért fatális következményekkel járhat egy amerikai beavatkozás – mondta Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő a Hír Televízióban.

A szakember hozzátette: az első négy-öt percben az amerikai hadihajókról 90 rakétát lőhetnek ki szíriai célpontokra, ez semmiképpen sem szimbolikus erejű csapás, ráadásul a történelem során jó néhány háború kezdődött korlátozott csapásokkal, egyebek között az első világháború is. „Nincs mese – fogalmazott –, abban a percben, ahogy bombázni kezdenek, háború lesz.”

Ismert, az amerikai elnök kérésére a kongresszus egyelőre nem szavaz a Szíria elleni katonai akcióról. Barack Obama bízik benne, hogy sikerrel jár az orosz javaslat a szíriai vegyi fegyverek ellenőrzésére, de közölte: az amerikai haderő készen áll a légicsapásokra, ha a diplomáciai erőfeszítések kudarcot vallanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.