Vegyifegyver-támadás: hamis felvételek alapján vádolják Aszadot?

Az orosz külügyminisztérium arról számolt be, hogy az eddig bizonyítéknak tekintett képek és videók augusztus 21-e előtt készültek.

2013. 09. 10. 14:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának 24. ülésén nemzetközi szakértők meggyőző bizonyítékokat tártak fel arról, hogy a Damaszkusz környékén készült video- és fényképfelvételek, melyek elméletileg a vegyifegyver-támadások áldozatairól készültek augusztus 21-én, már korábban el voltak készítve – idézi az orosz külügyminisztérium kedden közzétett közleményét az Oroszország Hangja rádió honlapja.

„A hallgatóságnak több szemtanú vallomását mutatták be, akik elmondták, hogy Kelet-Hutában a gerillák vetettek be vegyi fegyvereket. Az aktivisták kutatásainak eredményeit és a szemtanúk vallomásait elküldték egy Szíriával foglalkozó független bizottságnak” – olvasható a külügyminisztérium közleményében.

Korábban már az Associated Press (AP) tudósítója is arról számolt be, hogy a Damaszkusz-külvárosi (gútai) felkelők állítólag beismerték, hogy ők voltak a felelősek azért a komoly nemzetközi visszhangot kiváltó vegyifegyver-támadásért, amit a nyugati hatalmak Bassár el-Aszad erőinek tulajdonítottak. Az AP tudósítója – az Infowars.com tudósítása szerint – állítólag számos interjút készített orvosokkal, helyi lakosokkal, lázadó harcosokkal és családtagjaikkal. Sokan közülük úgy vélik, hogy a lázadók a szaúdi hírszerzés főnökétől, Bandar bin Sultan hercegtől kaphattak vegyi fegyvereket.

Barack Obama amerikai elnök is a korábbinál óvatosabban fogalmaz már a Szíriára mérendő katonai csapás ügyében. Hétfőn lehetségesnek nevezte a beavatkozás elkerülését, ha valósnak bizonyul az az orosz és szíriai indítvány, amely szerint Damaszkusz nemzetközi felügyelet alá helyezné vegyi fegyvereit.

Csicsmann László, a Budapesti Corvinus Egyetem docense korábban kifejtette: azok a csoportok, amelyek végrehajtották a vegyifegyver-támadást, pontosan tudták, hogy ezzel a „rezsim átlép egy olyan határt”, amely elvileg külső beavatkozást is generálhat. Ezért a szakértő szerint a vegyi fegyveres támadás kizárólag bizonyos ellenzéki csoportoknak állhatott érdekében.

Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő is arról beszélt: a vegyifegyver-támadás a szíriai ellenzék céljait szolgálta. Szerinte számos ponton sántít a felkelők verziója, miközben nyugati hatalmak ezekre a kétes információkra hivatkozva indítanának háborút Szíria ellen. Az ellenzékieknek természetesen létérdeke minden civil áldozatot a kormány nyakába varrni, hiszen így őrizhetik meg a nyugati közvélemény szemében a romantikus szabadságharcosok képét. Erre azonban rácáfol az, hogy többször bebizonyosodott: az ellenzékiek sem maradnak el kegyetlenkedés terén a kormányhű katonáktól.

A vegyifegyver-téma Szíria kapcsán decemberben került elő először, Washington amiatt aggódott, hogy Aszad rendszere „egyre gonoszabb fegyverekhez nyúl”, esetleg majd vegyi fegyvert is használhat. Januárban a francia Le Monde már tudni vélte, hogy Aszadék Homsznál vegyi fegyvert vetettek be, márciusban pedig Aleppónál halt meg kéttucatnyi ember harci gázoktól úgy, hogy a nyugati sajtó evidenciaként kezelte: a szír kormányzat tette. Obama újra és újra sietett figyelmeztetni Szíriát és Iránt: ha Aszad vegyi fegyvert vet be, Amerika megtorolja; a NATO pedig ugrásra készen várta az ENSZ jóváhagyását a támadáshoz.

Az ENSZ azonban nem szállított bizonyítékot a beavatkozáshoz, a megtorlásról szóló határozatot pedig Kína és az oroszok májusban újra megvétózták. A szír elnök ekkor azt nyilatkozta: sosem használna vegyi fegyvert a saját népe ellen, ha azonban mégis bevetette volna, annak nem tíz vagy húsz, hanem több ezer áldozata lett volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.