Kiszivárgott: küszöbön a Szíria elleni támadás

Hiába sántít számos ponton a felkelők verziója, akár már csütörtökön megkezdődhetnek a Szíriára mérendő rakétacsapások a feltételezett vegyifegyver-támadás miatt.

GB
2013. 08. 27. 16:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idézett kormányzati illetékesek szerint a három napig tartó csapássorozat korlátozott lesz, és a katonai fellépés inkább üzenetet hivatott közvetíteni Bassár el-Aszadnak, mint hogy a szíriai elnök erőinek meggyengítését célozná. Szalim Idrisz tábornok, a Szabad Szíriai Hadsereg parancsnoka az NBC Newsnak nyilatkozva kijelentette: légi csapásokra van szükség ahhoz, hogy Aszadot elrettentsék vegyi fegyverek további bevetésétől.

Az amerikai kormányzat a hivatalos nyilatkozatok tanúsága szerint minden eddiginél közelebb került ahhoz, hogy katonai erővel válaszoljon a szíriai vezetés által elrendelt – Damaszkusz által cáfolt – vegyifegyver-támadásokra.

Elképzelhető, hogy nem a szíriai kormány, hanem az Aszad elnök ellen lázadók vetettek be mérges gázt a civil lakosság ellen. Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő szerint számos ponton sántít a felkelők verziója, miközben nyugati hatalmak ezekre a kétes információkra hivatkozva indítanának háborút Szíria ellen. Nem ez az első eset, amikor a szír felkelők a kormányerőkre próbálják fogni a mészárlásokat.

A Földközi-tenger keleti medencéjében négy bevetésre kész romboló, valamint meg nem nevezett számú tengeralattjáró várja Barack Obama elnök Szíriával kapcsolatban meghozandó döntését – írta keddi számában egy amerikai katonai tisztségviselőre hivatkozva a The Washington Times.

A „felkészült és pozícióba fejlődött” Mahan, Gravely, Barry és Ramage romboló fedélzetén egyenként mintegy 90 Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgép található. A Mahannek az amerikai hadihajók eredeti rotációs menetrendje szerint a múlt héten el kellett volna hagynia a Földközi-tengert, ám a 6. flotta parancsnoka maradásra utasította.

Az Egyesült Államok a várakozások szerint a tengerről és/vagy a levegőből indítandó, manőverező robotrepülőgépekkel mért csapásokkal fog válaszolni a szíriai kormány által állítólag elrendelt vegyifegyver-támadásokra.

A közelmúltban Földközi-tengerre érkezett a Harry S. Truman repülőgép-hordozó is, de az alapvetően az afganisztáni műveletekre összpontosít, és várhatóan nem vesz majd részt a Szíria elleni katonai fellépésben. A térségben állomásozik több, manőverező repülőgépekkel felszerelt tengeralattjáró is, ezek elhelyezkedése azonban titkos, mert fedélzetükön különleges műveleti egységeket is szállítanak.

A lap emlékeztetett rá, hogy Martin Dempsey, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának főnöke szombaton a Fehér Házban ismertette a Szíriával szembeni katonai fellépés lehetséges módozatait, köztük manőverező robotrepülőgépek bevetését is. A tábornok a maga részéről nyilvánosan állást foglalt a katonai beavatkozás ellen, rámutatva egyebek között arra, hogy egy ilyen művelet több milliárd dollárba kerülne.

A Rasmussen Reports legfrissebb közvélemény-kutatása szerint az amerikai választóknak mindössze a 31 százaléka támogatná a Szíria elleni támadást, ha bebizonyosodna Damaszkusz felelőssége a gáztámadásokban.

Szokatlan hasonlattal élt kedden internetes blogjában Dmitrij Rogozin orosz miniszterelnök-helyettes, amikor a Nyugat és az iszlám világ kapcsolatát jellemezte. Az orosz védelmi és űripart felügyelő, nyers modoráról és szókimondásáról ismert kormánytag azt írta a Twitteren, hogy a nyugati államok úgy viselkednek az iszlám világban, mint „a majom a kézigránáttal”. Rogozin, Oroszország volt állandó NATO-képviselője annak a véleményének is hangot adott, miszerint „az angolszászok kardcsörtetését látva Szíria határain, megérted a szuverén országok természetes vágyát, hogy erősítsék védelmüket”.

Miközben Moszkva továbbra is a békés, tárgyalásos megoldást sürgeti, az orosz hatalom hivatalos képviselői egyre feszültebben reagálnak azokra a nyugati közlésekre, amelyek – arra hivatkozva, hogy a vegyi fegyvereket a damaszkuszi kormányhadsereg vetette be Szíriában – kilátásba helyezik a katonai beavatkozást a közel-keleti országban. Alekszej Puskov, az alsóház külügyi bizottságának vezetője a szíriai vegyifegyveres-támadás ENSZ-vizsgálatával kapcsolatban ugyancsak a Twitteren azt írta, hogy „Londonnak és Washingtonnak Aszad bűnösségéről kell ítélet. Minden más ítéletet el fognak utasítani”.

Még a héten közzéteszik az amerikai hírszerzés által az augusztus 21-i szíriai vegyifegyver-támadásról készített jelentés nyilvánosságnak szánt változatát – jelentette ki kedden Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője. Carney a Szíria elleni esetleges támadás időpontjával kapcsolatos médiajelentésekre reagálva hangsúlyozta, hogy Barack Obama elnök még nem hozta meg a döntést a Damaszkusznak adandó válaszról. „Ha az elnöknek bejelenteni valója lesz, akkor azt meg fogja tenni” – mondta. „Az általunk fontolóra vett lehetőségek nem a rendszerváltásról szólnak. Arról szólnak, hogy válaszoljunk annak a nemzetközi normának a megsértésére, amely megtiltja vegyi fegyverek alkalmazását” – hangoztatta a szóvivő.

Folyamatos támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. A keresztényellenesség fokozódásáról tanúskodott a Reuters által készített fotó is, amelyen egy lázadó papi öltözékben, fegyverrel és egy letört kereszttel a kezében fényképezkedik.

Korábban egyébként a keresztények is csatlakoztak a Bassár el-Aszad rezsimje elleni kormányellenes tüntetéshez, ám később visszavonultak a lázadásoktól, ugyanis úgy voltak vele: kiszámíthatóbb számukra egy diktatúra által biztosított vallásszabadság, mint az iraki vagy egyiptomi példa.

Miközben Washington a Szíria elleni katonai beavatkozást fontolgatja a közel-keleti országban múlt héten elkövetett állítólagos vegyifegyver-támadásra válaszul, több mint két évtizeddel ezelőtt az iraki–iráni háborúban annak ellenére látta el Szaddám Huszeint információkkal, hogy teljes bizonysággal tudta, az iraki diktátor azok alapján ideggáztámadást fog végrehajtani – írta a Foreign Policy magazin a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) dokumentumaira és szemtanúk beszámolóira hivatkozva. A titkosság alól nemrégen feloldott CIA-iratok szerint Washingtonnak 1983 óta tudomása volt arról, hogy az 1980-1988 között dúló véres konfliktusban Szaddám Huszein néhai iraki vezető szarint és más ideggázt is kész bevetni iráni katonák ellen, sőt, ebben maga az amerikai kormány is segítségére volt.

 

1987 végén az amerikai titkosszolgálat műholdas felvételek alapján megállapította, hogy az iráni vezetés összevonta csapatait – vélhetően egy támadás előkészítéseként – az Irak déli részén található Baszra város környékén, éppen abban a térségben, ahol az iraki erők gyengék voltak. A jelentést a hírszerzés a Foreign Policy szerint átadta Ronald Reagan akkori amerikai elnöknek, aki erre fel Frank C. Carlucci védelmi miniszternek címzett jegyzékében leszögezte: „Az iráni győzelem elfogadhatatlan.” A washingtoni vezetés ezután felhatalmazta az amerikai Védelmi Hírszerző Ügynökséget (DIA), hogy átadja az iraki hírszerzésnek az iráni harci egységek mozgásáról, hadrendbe állításáról, valamint az iráni légvédelmi állások helyéről rendelkezésre álló információkat.

 

„Az irakiak soha nem mondták nekünk, hogy ideggázt fognak bevetni. De nem is volt arra szükség, hogy mondják, mivel mi már tudtunk róla” – nyilatkozott a folyóiratnak Rick Francona, aki az iraki–iráni háború idején az Egyesült Államok katonai attaséjaként szolgált Bagdadban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.