A vezető által készített felvételen mintegy 130, hosszú, a testet és az arcot is elfedő fátyollal letakart iskolás lány is látszik, amint egy ismeretlen helyen a Koránt idézve imádkozik. A terroristavezér azt mondta, hogy a lányok közül a keresztényeket áttérítették az iszlámra.
A Boko Haram április 14-én 276 növendéket rabolt el egy bentlakásos középiskolából Chibok észak-nigériai városban, ahol jelentős keresztény közösség él. Közülük 223 azóta is a fogságukban van. A videón megszólaltattak néhányat közülük.
Ketten elmondták, hogy keresztények voltak, de már muzulmánok. Egy harmadik eredetileg is azt volt. Nyilatkozatuk szerint nem bánnak rosszul velük. Shekau a felvételen azt üzente, hogy elengedi a lányokat, ha a Boko Haram börtönben lévő tagjai kiszabadulnak.
Szó sem lehet róla, hogy a Boko Haram feltételeket szabjon, „itt nem egy embernek egy másikra való kicseréléséről van szó” – jelentette ki válaszul Abba Moro nigériai belügyminiszter, és leszögezte, hogy a kormány „természetesen” elutasítja az ajánlatot.
Shekau korábban azzal fenyegetőzött, hogy „eladja a lányokat a piacon”. A nigériai kormány két hadosztálynyi katonát mozgósított az iskolások kiszabadítására, de egyelőre nem tudják, hol keressék őket. A diáklányok feltétel nélküli és azonnali szabadon engedését követelte az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken, és szankciókkal fenyegette meg az elrablásukért felelős iszlamista szervezetet.
A Biztonsági Tanács korábbi nyilatkozatában közölte: a Boko Haram által 2009 óta elkövetett terrortámadások Afrika középső és nyugati részének békéjét és stabilitását is fenyegetik. A szélsőséges szervezet iszlám államot akar megteremteni a keresztények és muzulmánok között megosztott afrikai ország északi, muzulmán többségű felén.
A jereváni látogatáson tartózkodó Francois Hollande francia államfő „arra kérte az amerikaiakat és a briteket”, hogy vegyenek részt azon az afrikai csúcstalálkozón, amelyet az ő vasárnapi felhívására rendeznének meg szombaton Párizsban. A találkozóra Hollande Nigéria és a szomszédos afrikai országok közül legalább négynek (Csádnak, Kamerunnak, Nigernek és Beninnek) a vezetőit hívta meg, hogy hangolják össze a Boko Haram elleni küzdelmet.