Azzal vádolta meg Oroszországot Donald Tusk lengyel miniszterelnök, hogy hadüzenet nélküli háborút folytat Ukrajnában. Kijelentette, a nemzetközi közösség reakciója és a Moszkva elleni büntetőintézkedések semmilyen hatással nincsenek a konfliktusra. „Ami Ukrajnában folyik, az háború. Talán újfajta, hadüzenet nélküli háború, de valójában akkor is háború” – reagált szombaton az Odesszában és a Kelet-Ukrajnában történt összecsapásokra a lengyel kormányfő.
„Elveszítjük a reményt, hogy még mindig van lehetőség a diplomáciai megoldásra” – vélekedett. „Az áldozatok száma többtucatnyi, rakétákat és lőfegyvereket vetnek be, helikoptereket lőnek le, és mindezt a szakadárok teszik. Nyilvánvaló, hogy egy olyan fegyveres konfliktussal állunk szemben, amelyet nem tüntetők, hanem egy állam, jelesül Oroszország vezényel” – fogalmazott.
A kelet-ukrajnai Kramatorszkban folytatódott szombat hajnalban az ukrán kormányerők hadművelete az oroszbarát szakadárok ellen. Ezt Arszen Avakov ukrán belügyminiszter jelentette be kora reggel. A politikus tájékoztatása szerint erőik elfoglalták a tévétornyot Kramatorszk városában, amely közel fekszik a szakadárok által elfoglalt másik településhez, Szlovjanszkhoz, ahol pénteken heves harcok dúltak.
Donald Tusk egyúttal sürgette az Európai Uniót és a NATO-t, hogy készítsen terveket a biztonság megerősítésére kelet-európai tagországaiban.
Az Odesszában több tucat halottat követelő zavargások felelőseinek azonosítását célzó független vizsgálatot sürgetett szombaton az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Catherine Ashton úgy fogalmazott, független vizsgálatnak kell feltárnia azokat a tényeket, amelyek ilyen sok emberélet tragikus elvesztéséhez vezettek, a bűncselekmények felelőseit pedig bíróság elé kell állítani.
A főképviselő egyúttal visszafogottságra intette a feleket annak érdekében, hogy a helyzet ne romoljon tovább. Catherine Ashton egységre, valamint arra szólította fel az ukránokat, hogy kerekedjenek felül az utóbbi hónapokban mesterségesen táplált megosztottságon.
Odessza központjában 42-en vesztették életüket pénteken, az oroszbarát szakadárok és a Kijev-párti tüntetők összecsapásaiban, legtöbben pedig abban a tűzben, amely a szakszervezetek székházában pusztított. Az épületbe szakadárok menekültek be, miután összecsaptak Kijev-párti aktivistákkal.
A tüzet helyi médiajelentések szerint Molotov-koktél okozhatta. Szemtanúk arról számoltak be, hogy a szakszervezetek házában elbújt szakadárok lőni kezdtek az épületből, köveket és Molotov-koktélokat dobáltak le a tetőről és az ablakokból. Előzőleg ők támadtak rá a Kijev-pártiakra, akik Ukrajna egységéért akartak felvonulni. Négy Kijev-párti demonstráló vesztette életét, közülük hárman lőtt sérülésektől.
John Kerry amerikai külügyminiszter „üdvözlendő” lépésnek nevezte az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ukrajnai katonai megfigyelőinek szabadon engedését az oroszbarát erők által. A politikus ugyanakkor további lépéseket sürgetett a helyzet lecsillapítása érdekében. A Kinshasában tartózkodó Kerry elmondta: telefonon beszélt orosz kollégájával, Szergej Lavrovval. Mindketten kapcsolatba lépnek Didier Burkhalter svájci államfővel, az EBESZ soros elnökével, hogy áttekintsék, miként játszhat nagyobb szerepet a szervezet az erőszak lecsillapításának elősegítésében.
Eközben az orosz külügyminisztérium Moszkvában közölte, hogy a tárca vezetője már telefonbeszélgetést folytatott Didier Burkhalterrel, és „a felek megvitatták, miként lehet az EBESZ lehetőségeit felhasználni arra, hogy rávegyék Kijevet a katonai hadműveletek befejezésére Ukrajna délkeleti térségeiben”, illetve arra, hogy tartsa be az április 17-én kötött genfi megállapodásban foglaltakat.
A külügyminisztériumi közlemény a John Kerryvel folytatott telefonbeszélgetést ismertetve arról is beszámolt, hogy Lavrov felszólította az Egyesült Államokat, „használja fel minden befolyását arra, hogy Kijev, amely saját népe ellen indított háborút, szüntesse be a katonai hadműveleteket Délkelet-Ukrajnában, hívja vissza erőit és engedje szabadon a tüntetések résztvevőit”.