Riasztóan nő az Egyesült Államokban a hajléktalanok száma, és egyre többen ütik fel sátraikat autópályák mellett, hidak alatt és az erdőben. A CNN amerikai televízió bemutatta, hogy az egyik ilyen, erdőben felütött sátortábort az ott lakók számára váratlanul miként számolják fel buldózerek a New Jersey szövetségi államban lévő Camden területén úgy, hogy még motyóikat sem tudják elvinni a gépkarok elől. Az egyik sátorlakó elmondta, hogy inkább sátorban él, mint menhelyeken, mert az utóbbiakban nincs szabadság, és azok csak „egy lépésnyire vannak a börtöntől”.
A hajléktalanokkal szembeni amerikai bánásmód helyett a nyugati média e téren is inkább a magyar hajléktalanok „üldözésére” és „kriminalizálására” összpontosítja figyelmét, forrásként sokszor A Város Mindenkié csoport információra hivatkozva. A budapesti csoport 2009 nyarán alakult meg a New York-i Picture The Homeless szervezet tagjai által Magyarországon tartott képzés nyomán.
A csoport mindent elkövet, hogy a nagyvilág felfigyeljen a Magyarországon fedél nélkül élők sorsára, miközben Magyarországon hasonló szervezetek nem tiltakoznak a saját országukban történő, a hajléktalanokkal szembeni, igen sok esetben a mienknél jóval kevésbé humánus bánásmód miatt. A Város Mindenkié csoport február közepén New Yorktól Bangkokig a világ 14 városában tüntetett „a hajléktalanság magyarországi kriminalizációja” ellen, beleértve Brüsszelt, ahol a magyar nagykövetség előtt 13 tüntető jelent meg „Állítsuk meg a hajléktalanok kriminalizálását Magyarországon” táblával.
A demonstrálók között egyetlen valódi hajléktalan volt látható, a többiek SMS-ek küldésével, érintőképernyős telefonjukon megjelenő üzeneteikkel, fotók készítésével voltak elfoglalva. Ott volt Fehér Dániel LMP-s aktivista is, aki a magyar ökopártot képviselte az Európai Zöld Párt bizottságában.
Az amerikai Philadelphiában (neve a görög testvéri szeretetből ered) törvénybe ütköző ennivalót adni bárkinek. A floridai St. Petersburgban („Szent Pétervár”) tilos bármilyen személyes tárgyat közterületen tartani vagy ott aludni. Los Angelesben, az „angyalok városában” a rendőr bárkit megbüntethet azért is, mert a járdára hamuz vagy nyilvánosan szeszes italt fogyaszt – ez az Egyesült Államok legtöbb tagállamában tilos.
Kedden megkérdeztük A Város Mindenkié csoportot, mi a véleménye az amerikai hajléktalanok sorsáról, és hogy elítélik-e a CNN által bemutatott brutális táborrombolást. A csoport sajtósa másodszori sürgetésünkre azt írta, elítélnek „minden elhelyezés nélküli kilakoltatást, kunyhóbontást, és általában a hatósági erőszakot”. Hozzátette, „az Egyesült Államokban számos bizonyítottan jó, hatékonyan működő lakhatási program van” és azt, hogy a megoldás nem e sátrak erőszakos eltüntetése.