Egyre elutasítóbbak a németek

Németországban a lakosság egyre nagyobb arányban utasítja el, hogy Törökország csatlakozzon az Európai Unióhoz.

2014. 05. 27. 21:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felmérés szerint a csatlakozási tárgyalások kezdete, 2005 óta 52 százalékról 69 százalékra emelkedett a Törökország uniós tagságát ellenzők aránya, míg az ország felvételét támogatók aránya 43 százalékról 26 százalékra süllyedt. A felmérés alig néhány nappal azután mutatja meg az uralkodó véleményt, hogy Recep Tayyip Erdogan Kölnben több mint 10 ezer híve előtt elmondott beszédében felszólította a nagyjából 3 milliós németországi török közösség tagjait, hogy tagolódjanak be a német társadalomba, de őrizzék meg nemzeti önazonosságukat. A szombati Erdogan-beszéd idején több tízezren tüntettek Kölnben a török kormányfő ellen, a szabadságjogok sorozatos megsértését és az ellenzéki hangok elnyomását vetve a konzervatív Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) vezetőjének szemére.

Törökország 1987-ben nyújtott be tagfelvételi kérelmet az EU-hoz. A csatlakozási tárgyalások 18 évvel később kezdődtek. A 35 fejezetből eddig egyet sikerült lezárni. A tárgyalásokat egyebek között az hátráltatja, hogy Törökország nem ismeri el az uniós tag Ciprusi Köztársaságot. Németországban a konzervatív pártok ellenzik Törökország uniós tagságát, elsősorban a kulturális különbségekre és az ország hatalmas méretére és lakosságára hivatkozva, de támogatják a csatlakozási tárgyalásokat, mert úgy vélik, hogy az hozzájárulhat az ország modernizációjához. A baloldali pártok jellemzően támogatják Törökország felvételét, de úgy vélik, hogy a következő években nem lehet folytatni a bővítést, mert az EU nincs felkészülve újabb tagok fogadására. A török kormányfő a legutóbbi berlini látogatásán, az idén februárban a Német Külpolitikai Társaságban (DGAP) tartott előadásában hangsúlyozta, hogy országa az uniós tagság megszerzésére törekszik, de az EU-nak is éppen úgy szüksége van Törökországra, mint Törökországnak az EU-ra.

„A 21. század folyamatait nem lehet Törökország nélkül alakítani” – mondta Recep Tayyip Erdogan, rámutatva arra, hogy a csaknem 77 milliós ország gazdasága gyors ütemben növekedik, és Ankarának jelentős befolyása van a közel-keleti térségben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.