Több millió thaiföldi internetező próbált rájönni, mi lehetett annak az oka, hogy szerda délután mintegy fél órára nem lehetett elérni a Facebookot, amely a legnagyobb online közösségi oldal a távol-keleti országban.
„Mi tettük elérhetetlenné átmenetileg a Facebookot, és holnap találkozóra hívjuk a közösségi média – mint amilyen a Twitter vagy az Instagram – illetékeseit, hogy az együttműködésüket kérjük” – mondta a tájékoztatási minisztérium illetékese, aki megerősítette, az oldalt azért blokkolták, hogy megakadályozzák a katonaságot bíráló online üzenetek terjedését.
„Jelenleg folyik egy olyan online kampány, amely a hadsereg elleni tüntetések szervezésére buzdít, így arra van szükség, hogy a közösségi média segítségét kérjük a katonai puccsról szóló bírálatok megosztásának megakadályozásában” – tette hozzá a tisztségviselő. Eközben a katonai tanács szóvivője közölte, hogy a problémát technikai hiba okozta, és nem állt szándékukban a Facebook blokkolása.
A hatóságok korábban blokkolták a CNN, BBC és Al-Dzsazíra nemzetközi televíziós csatornákat.
Egy kedd esti tájékoztatás szerint két nyugalmazott királypárti tábornokot is kinevezett a thaiföldi katonai vezetés a tanácsadói testületbe, ezzel megerősítette a sárgaingesek kormányzati pozícióit. A tanácsadó testületnek Pravit Vongszuvan egykori védelmi miniszter és Anupong Paocsinda, a thaiföldi hadsereg korábbi főparancsnoka is tagja lesz. Mindkét férfi Takszin Sinavatra volt miniszterelnök ellenfele, szoros kapcsolatot ápolnak Thaiföld új katonai vezetőjével, Prajuth Csan-ocsa tábornokkal.
A hadsereg eközben enyhítette a múlt heti puccs után életbe léptetett, este tíz és reggel öt óra között érvényes kijárási tilalmat Bangkokban: szerdától csak éjfél és hajnali négy óra között tilos közterületen tartózkodni. S a thaiföldi rezsim elengedte a kormánypárti „vörösinges” tüntetők vezéralakját, Jatuporn Prompant, valamint a mozgalom egyik korábbi vezetőjét.
A katonai vezetés szerdáig összesen kétszázhatvan embert idézett be, többségében rendszerbíráló politikusokat, tudósokat, újságírókat és aktivistákat, akiket akkor engednek szabadon, ha írásban ígéretet tesznek arra, hogy felhagynak a politikai tevékenységgel. A hadsereg adatai szerint közülük hetvenhat embert tartanak továbbra is fogva. Mintegy ötvenen figyelmen kívül hagyták az idézést, esetükben fennáll az a veszély, hogy a hadsereg őrizetbe veszi, és katonai bíróság elé állítja őket. Emellett a katonai vezetés közzétette, hogy az egész országban „békéltető központokat” állítanak fel, ahol a puccs okait elmagyarázó rendezvényeket szerveznek majd a lakosság számára.
A hadsereg azzal indokolta a hatalomátvételt, hogy meg akarta előzni a további zavargásokat, véget akart vetni a hosszú ideje tartó politikai bénultságnak. Csakhogy csütörtök óta további tüntetések zajlanak Bangkokban. A rendkívüli állapot értelmében tilos ötfős vagy annál nagyobb létszámú utcai megmozdulásokat tartani, ennek ellenére az utóbbi napokban mégis több százan gyűltek össze Bangkokban, hogy tiltakozzanak a puccs ellen.