Erős Európában erős Magyarországot!

A Fidesz EP-listáján induló Tőkés László szerint rendszerváltozásra van szükség az uniós kisebbségpolitikában.

Pataky István
2014. 05. 09. 3:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Nap mint nap számos kritika hangzik el a Fidesz részéről az Európai Uniót illetően. Ez a hangnem fogja meghatározni az ön képviselői tevékenységét is?
– A Fidesz–KDNP viszonyulását az unióhoz a szó klasszikus értelmében szólva dialektikus. Egyfelől teljes elkötelezettséget tanúsít az  európai értékek, a nemzetek Európájának közös jövője iránt, másfelől kritikusan viszonyul hozzá. Nem úgy, mint a Medgyessy-, a Gyurcsány- vagy a Bajnai-kormányok tették, amelyek háttérbe szorítva a nemzeti érdekeket a kommunista időkre emlékeztető szolgalelkűséggel próbálták teljesíteni az eurobürokraták valamennyi igényét. Olyan erős Európára van szükségünk, amelyben Magyarország, a magyar érdekérvényesítés is erős. Semmiképpen sem akarunk az unió hátsó udvarára kerülni!

– Az eddigi tapasztalatok szerint az unió nagyobb államai, de mondhatjuk azt is, hogy a tagállamok többsége kifejezetten elutasító a nemzeti kisebbségek jogainak intézményesítésével kapcsolatban. Lát esélyt a változásra e kérdésben?
– Ezen a téren is rendszerváltozásra van szükség. Itt egy gyökeresen beidegződött, de már meghaladottnak számító magatartás megváltoztatására gondolok. Közel száz éve ilyen ostobán bánnak a kisebbségekkel. A poszttrianoni szindrómáról van szó, amelyet megtetézett a kommunista internacionalizmus kisebbségellenessége. Ezen a téren gyökeres változást reméltünk a kommunizmus bukása után, de íme, ilyen hosszúra nyúlt ez a folyamat. A trianoni típusú kisebbségellenesség visszahúzó öröksége tovább hat az EU-ban a világháborúkat követő békerendszerek egykor meghatározó aktorai révén. Ezek, úgy látszik, még mindig nem tudnak szakítani azokkal a sztereotípiákkal és politikákkal, amelyek továbbra is a világháborúk egykori veszteseit sújtják.

– Nem gondolja, hogy a Fidesz listáján indulva éppen azoknak a román nacionalistáknak a véleményét támasztja alá, akik azt állították: ön eddig mindvégig egy másik ország érdekeit szolgálta?
– Máris elhangzottak ilyen kritikák. Vigasztalásképpen mondhatom, hogy már a Fidesz-listára kerülésem előtt bőven kijutott nekem a románellenesség vádjából. Elég, ha csak a temesvári felkelés huszonötödik évfordulóját említem, amikor meg akartak fosztani a forradalmi szerepvállalásomért kapott kitüntetéstől. A Ceausescu-korszaktól kezdve megszoktam a támadásokat és azt, hogy 1989 után a posztkommunista, nacionalista politikai erők állandó céltáblája vagyok. A nemzeti listán való részvételem csak újabb ürügyet adott nekik. Ahogyan az elmúlt két évben is lojálisan képviseltem Románia alapvető érdekeit a volt kommunista országok érdekeivel, a magyar érdekekkel összhangban, ezután sem fogok másként tenni. Kiállok majd a ciánbányászat által fenyegetett Verespatak ügye mellett, s állást foglalok a határon túli román közösségek jogfosztottsága ellen. Az egységes Európának éppen az a lényege, hogy ne kerüljenek egymással szembe a tagországok és a nemzetek érdekei, illetve ebben a nagy európai békeprojektben képesek legyünk összehangolni a többség és a kisebbség érdekeit.

– Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) védnökeként helyesnek tartja az EMNP kézdivásárhelyi elnökének álláspontját, miszerint a kézdiszéki néppárt nem támogatja az egyetlen induló erdélyi magyar pártot, a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) az európai parlamenti választásokon, ezért felkéri tagjait és szimpatizánsait, hogy ne menjenek szavazni?
– Van már olyan érett az erdélyi magyarság, hogy tudja, kire szavazzon. Példának okáért azokra voksoljon, akik az ő érdekeit hatékonyan és hitelesen képviselik az Európai Parlamentben (EP). Nem kell kiskorúakként kezelni a választókat, s lediktálni nekik, hova szavazzanak. A kézdivásárhelyi EMNP elnöke is abba a hibába esik, hogy terelni próbálja a voksolókat. Inkább mutassuk meg a programjainkat; emlékeztessünk arra, hogy mit cselekedtünk eddig; beszéljünk az RMDSZ érdek-képviseleti munkájáról az Európai Parlamentben; ha kell, bíráljuk a volt EP-képviseletünket, s vonjuk le a megfelelő következtetéseket. Bízzuk a választókra döntést, rendezze az erdélyi magyarság a képviseletének az intézését Bukarestben, Budapesten vagy Brüsszelben. A magyar országgyűlési választáson láthattuk, a szavazati jogukkal élő erdélyiek tudták, hogyan voksoljanak.

A teljes interjút a Magyar Nemzet pénteki lapszámában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.