Az Országgyűlés elnöke szerint minden, a Fidesz-KDNP által megszerezhető mandátumnak nagy jelentősége van a jövő európai magyar politikájában és ezen keresztül a magyarországi politikában.
A kérdés az, hogy továbbra is úgy fogják-e támadni Magyarországot, mint az elmúlt négy évben, vagy sikerül elérni, hogy sok tekintetben mintaként használják a Fidesz-kormány által bevezetett és a gyakorlatba átültetett intézkedéseket – mondta a házelnök.
Hozzátette: ha magyar EP-mandátumoknak több mint a felét megszerzik a kormánypártok, és ha ehhez hozzájönnek az Erdélyből és a Felvidékről várható külhoni képviselői helyek, akkor ez a magyar nemzet súlyát erősíti Európában.
Az Országgyűlés elnöke a mintegy kétszáz érdeklődő előtt arról beszélt, az Európai Néppárt számít a Fideszre, a párt fontos szerepet tölt be a szervezetben, ez a fontosság pedig a szervezeten belül a hazai belpolitikai erőből fakad. Vélekedése szerint a május 25-ei választásnak az európai politika szempontjából a korábbiaktól eltérően nagy tétje van, mivel eddig több országban „elefánttemetőként” használták az EP-t, ahová „a kényelmetlenné vált vagy már kiöregedett, lelassult” nemzeti politikusokat küldték ki.
A házelnök kifejtette: ma úgy tűnik, hogy az uniót elutasító radikális pártok előretörése miatt a hagyományos középpártok – mint a szocialisták és kereszténydemokrata-konzervatív pártok – mindenhol háttérbe fognak szorulni, és egymással is rivalizálnak a pártcsaládok. Ezért fontosak a kormánypártok által megszerezhető mandátumok, mivel ha Magyarország nagy súllyal tud jelen lenni az Európai Néppárt soraiban, ez felértékeli az országot az uniós politikában.
Ezt a választást nem azért kell megnyerni, mert jólesik, hanem mert „ezzel tartozunk a hazánknak”, és ezzel lehet az ország pozícióit erősíteni és mozgásterét növelni – fogalmazott Kövér László.
Az Országgyűlés elnöke szerint a következő években ismét számolni kell a Magyarországot célzó támadásokkal, mint ahogy történt például először a médiatörvény, majd az alaptörvény esetében, amely „rettentően sértette az európai baloldal érzékenységét”. Az elmúlt évek harcai arról szóltak, hogyan alakuljon a tagállamok és az európai központ viszonya.
Kövér László szerint a brüsszeli bürokrácia érdeke egyfajta európai egyesült államok lenne, amelybe a tagállamoknak, feladva nemzeti szuverenitásuk egy részét, be kellene tagozódniuk egy központi kormányzat alá. „Ha most sokalljuk a magyar gazdaságpolitikába történő központi beleszólást, amivel szembesültünk például az akác ügyében, akkor ez a befolyásoltság ebben az esetben még nagyobb lenne” – mondta.
A házelnök beszédében kifejtette, bízik abban, hogy az EP-választásból a radikálisokkal szemben egy megerősödött Európai Néppárt kerül ki győztesen, amely képes lesz a problémákra az emberek számára is hihető megoldási javaslatokat adni.
Magyarországnak az Európai Unióra – annak minden ellentmondása és hibája ellenére – szüksége van – rögzítette Kövér László. Hozzátette, az uniótól rengeteg fejlesztési forrás érkezik, ennek hatvan százalékát gazdaságfejlesztésre fogja fordítani a kormány.
Magyarországnak erőteljesen képviselnie kell a nemzeti érdekeit az Európai Unióban, erre a szélsőségek nem alkalmasak – mondta Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője szerda esti lakossági fórumán Tatán, aki azt is mondta: a Fidesz–KDNP EP-képviselőinek az a feladatuk, hogy az uniót „jó irányba” tereljék.
Az Európai Unió elvesztette az iránytűjét, a magyarok pedig segíthetnek az útkeresésben, ezért nem mindegy, hogy a következő időszakban milyen lesz a képviselet Brüsszelben – jelentette ki Pelczné Gáll Ildikó, hozzáfűzve, ezért szükséges a nemzeti érdekeket érvényesítő gondolkodásmód az Európai Parlamentben.
Európában is példaértékű a fogyatékkal élők kiscsoportos lakhatási formáinak támogatása, a támogatott lakhatás, az úgynevezett kitagolás program – mondta Soltész Miklós szociális és családügyért felelős államtitkár.