II. Karekin örmény katholikosz népes delegáció élén érkezett a Vatikánba. A világban szétszóródott örmény egyház képviseletében a küldöttség tagjai között volt az argentínai és a chilei örmény egyház érseke is.
Az örmények tragédiáját nem szabad elfelejteni – utalt Ferenc pápa az 1915-ös örmény népirtásra. Kijelentette, hogy az örmény nemzet fiainak „tiszteletbeli” hely jut a 20. század mártírjai között.
A katolikus egyházfő úgy fogalmazott, „azoknak a keresztényeknek a száma, akik az utóbbi évszázadban Krisztusért vérüket ontották, meghaladja a kereszténység első évszázadai mártírjainak számát”.
Ferenc pápa hozzátette, hogy a keresztények számára a „mártírság ökumenizmusa” ad erős ösztönzést az egyházak közötti megbékélésre.
A találkozó után Ferenc pápa és II. Karekin közösen imádkozott az apostoli paloták egyik kápolnájában.
Az örmények 3500 éve élnek az Anatóliai-fennsíkon, és az ókori Örményország volt az első, amelyik – Kr. u. 301-ben – államvallásává tette a kereszténységet. Az egyház később, önálló államiságuk megszűnése után is komoly összetartó erővel bírt. Az Oszmán Birodalom, miután megszerezte a területet, különadókkal és másodrendű jogi helyzettel sújtotta őket.
A századforduló után, amikor a birodalmat puccsok és lázongás borította el, és általános volt a szegénység, az örmények és görögök konstantinápolyi városnegyedei virágoztak. A szociális szakadék pedig hamarosan vallási-etnikai villongásokhoz vezetett, ezek legsúlyosabbika volt az 1915–1917 közötti örmény népirtás.
II. Karekin 1999 óta vezeti a hatmillió hívőt számláló örmény egyházat. Székhelye az örményországi Ecsmiadzinban van.
A pátriárka többször járt már Rómában: a 2000-es jubileumi szent évben, II. János Pál 2005-ös temetésén, 2008-ban és 2012-ben XVI. Benedekkel találkozott, majd tavaly Ferenc pápa megválasztására érkezett Rómába.
II. János Pál 2001-ben tett apostoli látogatást Örményországban, ahol az általa a 20. század első holokausztjának nevezett 1915-ös népirtás áldozataiért imádkozott.
II. Karekin csütörtöki látogatásával egy időben a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa a Vatikánban a török vallásügyi hivatal (Diyanet) képviselőit fogadta. A találkozó témája a Vatikán és a Diyanet között több mint tíz éve tervezett együttműködés elindítása volt.