Hadiállapotot hirdettek

A thaiföldi hadseregnek a kormányellenes tüntetésekből lett elege.

LM
2014. 05. 20. 4:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyilatkozatában a hadsereg azt hangoztatta, hogy „a béke és a rend fenntartása” érdekében hozta meg döntését. Bejelentették, hogy katonák szállták meg néhány, a tüntetőket támogató kereskedelmi televízió épületeit. A bangkoki jelentések szerint mostantól Prajuth Csan-ocsa, a hadsereg főparancsnoka fogja vezetni a kormány és a biztonsági szervek vezetőinek válságtanácsát.

„Rendkívüli állapotot hirdettünk ki, ez nem államcsíny. A bizonytalan helyzet miatt léptünk, amelyben az emberek egymást ölik nap mint nap” – magyarázta a Reuters hírügynökségnek egy név nélkül nyilatkozó thaiföldi tábornok. Bangkokban katonák járőröznek, és ellenőrzésük alá vettek néhány televíziót – tette hozzá. „Az együttműködésükre lesz szükségünk, hogy az emberek tudtára adhassuk, nincs ok a pánikra, ez nem államcsíny.”

A hadiállapot bejelentése nincs befolyással a két hete hivatalban lévő ügyvezető kormányra, amely továbbra is „normálisan működik” – mondta a hadsereg egy szóvivője. Csaikaszem Nitisziri ügyvezető igazságügyi miniszter megerősítette, hogy továbbra is a kormány irányítja az országot.

A hadsereg főparancsnoka múlt csütörtökön már kilátásba helyezte a katonai beavatkozást a belpolitikai válságot kísérő erőszak felszámolása érdekében, miután ismeretlen támadók egy teherautóból kézigránátot dobtak a kormányellenes tüntetők táborára, és tüzet nyitottak rájuk. A merénylet következtében hárman meghaltak, huszonketten pedig megsebesültek.

Bangkokban lassan hat hónapja tartanak a zavargásokkal kísért kormányellenes tüntetések, amelyekben eddig 27 ember halt meg és több mint 800 megsebesült. Januárban rendkívüli állapotot vezettek be az országban, de miután márciusra javult a biztonsági helyzet, a rendelkezést feloldották. Az alkotmánybíróság a minap hatalommal való visszaélés miatt lemondásra kényszerítette Jinglak Sinavatra miniszterelnököt és kabinetjének számos tagját, ez azonban nem csillapította a politikai ellentéteket. Az ellenzék, amely húsz éve nem nyert választásokat, alapvetően azzal vádolta Jinglak Sinavatrát, hogy 2006-ban megbuktatott bátyjának, Thakszin Sinavatrának a bábja, és az ő korrupciós politikáját folytatja.

A hadsereg 11 sikeres államcsínyt hajtott végre 1932 óta, amióta Thaiföld alkotmányos monarchia lett. A fegyveres erők 2006-ban döntötték meg Thakszin Sinavatra kormányfő uralmát. Eddig úgy tűnt, hogy ezúttal távol maradnak a kialakult belpolitikai válságtól.

„Demokráciát akarunk, nem hadiállapotot” – írta a Twitteren első reagálásában a Nation című thaiföldi lap ismert kommentátora, Pravit Rodzsanaphruk.

A kormánypárti „vörös inges” tüntetők vezéralakja, Dzsatuporn Prompan kedden helyénvalónak nevezte a hadiállapot bevezetését, és közölte, hogy híveivel együtt mindaddig folytatják tüntetésüket Bangkok külterületein, amíg helyre nem állítják az országban a „demokratikus elveket", és új választásokat nem tartanak.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.