Új erőviszonyok alakulhatnak ki a francia belpolitikában

A 46 millió választásra jogosult uniós állampolgár 74 mandátum sorsáról dönt.

TK
2014. 05. 25. 7:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 46 millió választásra jogosult uniós állampolgár 74 mandátum sorsáról dönt. A választópolgárok 31 listára szavazhatnak.

Az előrejelzések szerint a két hónappal ezelőtti helyhatósági választásokhoz hasonlóan az EP-választáson is nagyon alacsony, alig 40 százalék körüli lesz a részvételi arány. Az eredmény megerősítheti a hagyományos pártokkal szembeni általános kiábrándultságot, és akár új erőviszonyokat is kialakíthat a belpolitikában.

A kormányzó Szocialista Párt (PS) megbüntetése a magas munkanélküliség és a stagnáló gazdaság miatt nem kétséges, a kormánypárt 18 százalék körüli eredménnyel csak a harmadik helyre számíthat.

Az első helyért az ellenzéki jobbközép Népi Mozgalom Uniója (UMP) és a szélsőjobboldali Nemzeti Front (FN) között várható szoros küzdelem, mindkét pártnak sokáig 22-23 százalékos eredményt jeleztek előre a felmérések, a Marine Le Pen vezette FN az utolsó héten viszont már minden közvélemény-kutatás szerint az élen állt csaknem 25 százalékkal.

Az elmúlt években szalonképesebb arculatot öltő, magát se jobbra, se balra nem soroló FN nem annyira a saját programjával (bevándorlásellenesség, kilépés az eurózónából) kampányolt, hanem az általános Európa-ellenes hangulatot és az eurót érő bírálatokat, valamint a kormány népszerűtlenségét próbálta a maga javára fordítani. Franciaországban először van esélye az euroszkeptikus pártnak választást nyerni. Öt évvel ezelőtt 6,3 százalékot ért el az FN, a legsikeresebb pedig eddig 1989-ben volt, 11 százalékos eredménnyel.

Az öt évvel ezelőtti EP-választást 28 százalékkal megnyerő UMP, Nicolas Sarkozy előző államfő pártja a politikus visszavonulása óta belső csatározásoktól hangos, nem tud igazán alternatívával szolgálni a baloldallal szemben, amit sikeresen ki is használ a szélsőjobboldal. Marine Le Pen pártjának kimondott célja, hogy vasárnap este Franciaország első számú párjává váljon, és átvegye a vezető szerepet az ellenzéki térfélen.

A szavazóhelyiségek többségét 6 órakor zárják, de a nagyvárosokban 8 óráig járulhatnak a választók az urnákhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.