Ukrajna: szavazóurnákat zúznak szét Donyeckben

A szakadárok korábban figyelmeztettek, mindent megtesznek, hogy megakadályozzák az elnökválasztásokat.

MD
2014. 05. 25. 17:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A helyi szakadárok korábban figyelmeztettek, mindent megtesznek, ami hatalmukban áll, hogy megakadályozzák az ukrajnai elnökválasztások lebonyolítását. Az Euronews úgy tudja, a Donyeck megyei szavazókörök kevesebb mint 18 százaléka nyitott ki, és a helyi lakosok többsége arra panaszkodott, hogy fél leadni szavazatát.

A kelet-ukrajnai Donyeck városában fegyveres szeparatisták járják teherautókon az utakat. A magukat „délkeleti frontnak” nevező fegyveresek a levegőbe leadott lövésekkel igyekeznek megfélemlíteni a lakosságot. Egyelőre sikerült megakadályozniuk, hogy egyetlen szavazóhelyiség se nyíljon ki – írta Kovács Andrea, az MTI kijevi tudósítója.

A BBC brit televíziós csatorna a donyecki megyei közigazgatásra hivatkozva azt közölte, hogy a terület 2430 szavazóköréből csak 426 nyílt meg, magában a megyei központban, Donyeck városában viszont egyetlenegy erre kijelölt helyiségben sem lehet az urnákhoz járulni. A BBC közölte, hogy több százan, köztük álarcos fegyveresek tüntettek a donyecki Lenin tér környékén. Helyi források megerősítették, hogy oroszbarát szeparatisták és híveik tiltakoznak a városban az elnökválasztás ellen.

Az elnöki teendőket ideiglenesen ellátó Olekszandr Turcsinov ukrán házelnök ugyanakkor azt mondta, magas részvétellel zajlik az elnökválasztás, a szavazóhelyiségek előtt sorok kígyóznak Kijevben és országszerte.

A kijevi központi választási bizottság adatai alapján Ukrajna 79 választókerületében helyi idő szerint délután három órára a részvétel megközelítette a 40 százalékot. Más források szerint 12 óráig a Luhanszk megyében működő mindössze két választókerületben a részvétel elérte a 18 százalékot. Dnyipropetrovszk megyében a választók 15, Zsitomir megyében 24,77, Ivano-Frankivszkban pedig 16,6 százaléka adta le már délelőtt a szavazatát. Lviv városában 18,5 százalékos volt a részvétel 11 órakor.

 

Kárpátalja magyarlakta településein a 14 órai adatok szerint az országos átlagnál jóval alacsonyabb a választói aktivitás, a szavazásra jogosultak valamivel több, mint 28 százaléka adta le voksát az államfőválasztáson, miközben a magyar többségű Beregszászi járásban a részvétel nem érte el a 19 százalékot sem, és a részben magyar lakosságú Nagyszőlősi járásban is 24 százaléknál kevesebben szavaztak. A felerészben magyar lakosságú Beregszászon a szavazók 25 százaléka járult az urnákhoz a jelzett időpontig.

 

A kárpátaljai magyar választók passzivitásával kapcsolatban Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke az MTI érdeklődésére elmondta: nem jó, hogy Kárpátalja magyarlakta településein az egyébként sem magas megyei átlagnál jóval alacsonyabb a részvétel az elnökválasztás első fordulójában. Nagyon fontos lenne, hogy a közép-európai idő szerinti 19 órai urnazárásig minél több magyar nemzetiségű választópolgár adná le a voksát, mert ezzel hozzájárulna Ukrajna jövőbeni stabilitásának a megteremtéséhez és a kisebbségek jogainak biztosításához – hangsúlyozta a KMKSZ elnöke.

A politikus, miután leadta szavazatát, sajtótájékoztatót tartott, amelyen közölte, hogy a kelet-ukrajnai Donyeck megyében már dolgozik hét területi választóbizottság, Luhanszk megyében ugyanakkor csak kettő. „Kétségkívül a választások ezekben a régiókban nagyon súlyos körülmények között zajlanak” – fűzte hozzá. Szavai szerint „Oroszország vezetése mindent megtesz azért, hogy meghiúsítsa az elnökválasztást Ukrajnában, beleértve az ország keleti megyéit. Minden fenyegetés ellenére azonban több ezer szavazókör működik” – szögezte le.

Közben leadta szavazatát a legesélyesebb elnökjelölt, Petro Porosenko, a Vitalij Klicsko vezette Ütés (UDAR) párt jelöltje. Újságírói kérdésre válaszolva kijelentette, hogy ha elnökké választják, az első útja ebben a minőségében a Donyec-medencébe vezet majd. Az ukrán–orosz viszonnyal kapcsolatosan kifejezte véleményét, hogy a Moszkvával való párbeszéd nélkül nem lehetséges a stabilitás Ukrajnában. Leszögezte viszont, hogy nem ismeri el a Krím félsziget Oroszországhoz tartozását. Bejelentette, hogy minisztériumot fognak létrehozni a krími ügyek kezelésére, beleértve a félsziget diplomáciai úton való visszaszerzését, az ott élő ukrán állampolgárok védelmét, illetve az onnan elmenekültek segítését.

Porosenko – aki feleségével és négy gyermekével ment szavazni – reményét fejezte ki, hogy egy fordulóban eldől, ki lesz Ukrajna következő államfője. A felmérések szerint a második legesélyesebb jelölt Julija Timosenko volt kormányfő, a Haza (Batykivscsina) párt jelöltje férjével és lányával Dnyipropetrovszkban adta le szavazatát.

Krími tatárok többtucatnyi autón átutaztak az Oroszország által elfoglalt félszigetről a szomszédos Herszon megyébe, ahol részt vettek az ukrajnai elnökválasztáson. A tatárok Szimferopolban a döntéshozói és végrehajtói szervük, a medzslisz épülete előtt gyülekeztek. A félsziget és Herszon megye közigazgatási határáig az autók egyesével haladtak, hogy ne keltsék fel az orosz titkosszolgálatok figyelmét – jelentette a TSzN ukrán televízió. A határ után azonban már konvojban folytatták útjukat. A herszoniak üdvrivalgással, „Dicsőség Ukrajnának!” felkiáltásokkal, az autósok dudálással üdvözölték a krími tatárokat. A megye egyik falujának vezetői kivonultak fogadni őket, ukrán nemzeti lobogókat és krími zászlókat ajándékoztak nekik.

Közben a nyugat-ukrajnai Lviv megyében is aktívan szavaznak a krími tatárok és a Donyec-medencéből érkezettek. A helyi kormányzóság adatai szerint több mint 800 krími és donyecki lakos jelentkezett át a megyébe szavazni, közülük 369-en a Krím félszigetről, 466-an pedig a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyéből. Egyes források szerint mintegy 6-7 ezer krími kíván részt venni az ukrajnai elnökválasztáson.

Kétnapos munkalátogatást kezdett a Krím félszigeten vasárnap Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő, aki délután látogatást tett a Szövetségi Migrációs Szolgálat szevasztopoli központjában, ahol orosz útleveleket osztott. A központ közel háromszáz alkalmazottja két műszakban dolgozik és akár napi hétezer útlevelet is képesek kiállítani.

A miniszterelnök a tervek szerint fogadást tart a kormányzó Egységes Oroszország párt helyi irodájában, valamint tárgyalásokat fog folytatni Szevasztopol polgármesterével és Szerhij Akszjonov krími kormányfővel. Medvegyev emellett látogatást tesz majd az Artek Nemzetközi Gyermekközpontban is.

A kijevi külügyminisztérium szándékos provokációnak nevezte a miniszterelnök látogatását. A közlemény szerint különösen szégyenletes, hogy Medvegyev az elnökválasztás napján látogat a „megszállt” Ukrajnába. „Ez ellentétes Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentésével, amely szerint az ukrajnai választás nyugodt körülmények között zajlik majd” – olvasható a sajtóközleményben.

Ukrajnába utazik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői küldöttsége június utolsó hetében vagy július első hetében, hogy megvizsgálja a nemrég jóváhagyott 17 milliárd dolláros hitelért cserébe beígért kijevi vállalások végrehajtását. Ukrajna komoly összeggel tartozik Oroszországnak a korábban szállított földgázért. Az ITAR-TASZSZ ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy az IMF szabályai szerint nem nyújthat hiteltámogatást a washingtoni székhelyű intézet olyan országnak, amelynek rendezetlen adóssága van. Gerry Rice IMF-szóvivő ezt nem is cáfolta a hírügynökségi jelentés szerint, ugyanakkor rámutatott arra, hogy a gázárról és a gázadósságról két vállalat, az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz között áll fenn vita, amit reményei szerint hamarosan sikerül rendezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.