A britek „hazavinnének” néhány uniós hatáskört

A kormány cselekvési programjában az EU egyes hatásköreinek „hazatelepítése” is szerepel.

KG
2014. 06. 04. 18:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A történelmi hagyományoknak megfelelően II. Erzsébet királynő beszédével kezdődött a hivatalos idei brit parlamenti évad, amely az utolsó a jövő tavasszal esedékes választások előtt.

A 88 esztendős uralkodó, akinek kezébe a mindenkori brit kormány adja a következő törvényalkotási évre szóló programot, a Lordok Házában 11 törvényjavaslatot ismertetett. A beszéd tartalmazta emellett a konzervatív–liberális kormánykoalíció külpolitikai célkitűzéseinek főbb pontjait is, és ezek között hangzott el, hogy a brit kormány az EU reformjára törekszik. Ennek részeként London el akarja érni, hogy az unió tagországai és a nemzeti parlamentek a jelenleginél „erőteljesebb szerepet” kapjanak.

A királynő által ismertetett programban erről a kérdésről ennél több részlet nem szerepelt, de David Cameron konzervatív párti brit miniszterelnök már a minap egyenes utalást tett a kormány e törekvésére. Cameron a hét elején, egy közelgő vidéki időközi választás kampányrendezvényén kijelentette: olyan Európára van szükség, amely „tiszteli a nemzetállamokat”, és amely megérti a múlt heti európai parlamenti választások azon üzenetét, hogy „az EU túlságosan nagyra nőtt, túl sokat parancsolgat és túl sokszor avatkozik be”.

A tagállami hatáskörök bővítése és az EU döntési jogköreinek szűkítése régóta a brit EU-politika központi célkitűzése. A brit kormány újra akarja tárgyalni Nagy-Britannia és az EU viszonyrendszerét az Európai Bizottsággal, és ennek elsődleges eleme azoknak a döntési jogköröknek a „hazatelepítése”, amelyek London megítélése szerint nem uniós, hanem tagállami hatáskörbe tartoznak.

A királynő által szerdán ismertetett programban szerepelt „az újkori rabszolgaság” elleni törvénytervezet is. A brit kormány az új törvényben kötelezné a brit vállalatokat annak folyamatos ellenőrzésére, hogy beszállítóik nem alkalmaznak munkaközvetítők által rabszolgasorban tartott munkavállalókat. A tervezet a jelenlegi 14 évről életfogytiglanra módosítaná az embercsempészetért és az így Nagy-Britanniába csalt munkavállalókkal szembeni embertelen bánásmódért kiszabható legsúlyosabb büntetést.

E törvényjavaslatnak komoly kelet-európai vonatkozásai vannak. A brit hatóságok az utóbbi időszakban számos olyan bűncselekményt derítettek fel, amelyek elkövetői közép- és kelet-európai EU-tagállamokból csaltak jól fizető állások ígéretével Nagy-Britanniába munkavállalókat, akikkel szemben sokszor brutális visszaéléseket követtek el. Nemrégiben két magyar embercsempészt ítéltek el Angliában ilyen bűncselekmény miatt.

Szerepel a törvényalkotási programban az alsóházi képviselők visszahívhatóságának megteremtése is, súlyos etikai vagy szabadságvesztéssel sújtható jogi kihágás esetén. A visszahívási eljárás beindításához a tervezet szerint az lesz szükséges, hogy az adott választókerület bejegyzett választóinak 10 százaléka aláírja a képviselő visszahívását követelő petíciót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.