A felkelők a biztonsági erők számos tagját megölték

Az iraki biztonsági erők harmincnégy tagja életét vesztette a hadsereg és a lázadók közötti összecsapásokban.

SZN
2014. 06. 20. 19:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A harcok péntekre virradóan robbantak ki és egészen a nap közepéig eltartottak. A felkelők kiléte egyelőre ismeretlen, egy helyi illetékes azonban komolyabb fegyvereket kért a bagdadi kormánytól, „olyan fegyvereket, amilyenekkel az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű szélsőséges iszlamista szervezet rendelkezik”. Szemtanúk szerint al-Káim lakosai elkezdték elhagyni a várost. A lázadók kedden átvették az ellenőrzést a város közelében található határátkelőhely felett.

Az iraki hadsereg szerint ezek a felkelők az ellenzéki Szabad Szíriai Hadsereghez (SZSZH) és az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat hivatalos szíriai csoportjához, az an-Nuszra Fronthoz is kapcsolódnak. Az ILIÁ az utóbbi napokban egy villámhadjáratban elfoglalt több fontos iraki várost, köztük Moszult, és bejelentette, hogy Bagdad ellen vonul, de egyelőre feltartóztatták.

Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken telefonon beszélt Núri al-Máliki iraki kormányfővel, akit támogatásáról biztosított a szunnita lázadók offenzívájával szemben. A Kreml közleménye szerint Máliki tájékoztatta Putyint kormányának „az ország északi részén támadó terrorista csoportok” elleni harcban kifejtett lépéseiről. Hozzátette, hogy a lázadók az egész térség biztonságát fenyegetik. Putyin megerősítette, hogy Oroszország „teljes mértékben támogatja az iraki kormány lépéseit, amelyekkel a köztársaság területét gyorsan fel akarják szabadítani a terroristáktól”.

A síita Málikit egyaránt bírálják iraki riválisai és amerikai politikusok. Szemére vetik, hogy felekezeti politikája a társadalom peremére sodorta a szunnitákat, és ez idézte elő a június 9. óta tartó nagyszabású szunnita offenzívát is. Az iraki erők igyekszenek megállítani az Iraki és LevanteI Iszlám Állam (ILIÁ) szélsőséges iszlamista csoport vezette lázadók előrenyomulását a főváros irányába.

Barack Obama amerikai elnök katonai tanácsadók küldését ígérte, de egyelőre kizárta a légicsapások lehetőségét. Sürgette továbbá, hogy Máliki emelkedjen felül a felekezeti megosztottságon. Obama és Putyin, akiknek a kapcsolata az ukrajnai válság miatt fagyossá vált, a következő napokban várhatóan tárgyal a közép-keleti helyzetről – jelentette be Jurij Usakov Kreml-tanácsos újságíróknak. A múlt héten a moszkvai vezetés úgy ítélte meg, hogy az iraki lázadók előrenyomulása az amerikai katonai beavatkozás (2003-2011) „teljes” kudarcáról tanúskodik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.