A ma már természetes értékek közül a magyar államfő kiemelte a pártalapítás szabadságát, a szabad véleménynyilvánítást, a vállalkozásalapítási és utazási szabadságot. Az internet szabadságára vonatkozó kérdésre Áder János kifejtette, hogy a véleménynyilvánítás szabadságának határai ott vannak, amikor egy kijelentés, egy mondat más emberek, társadalmi csoportok becsületét olyan mértékben sérti, hogy az jogi elégtételt kíván.
A lengyel rádió által élőben közvetített, kötetlen egyórás beszélgetésen az öt elnök a rendszerváltással kapcsolatos emlékeit elevenítette fel, gondolatait mondta el, majd válaszolt a meghívott mintegy két tucat, 25 évvel ezelőtt született fiatal kérdéseire.
Áder János felidézte, hogy 1987-ben II. János Pál pápa lengyelországi látogatásakor Kövér László, Orbán Viktor és ő feleségeikkel és Fellegi Tamással Gdanskban részt vettek a pápai misén, ahol egyszerre tapasztalták meg a szabadságvágyat és az elnyomást. Szállásadóikat ugyanis a rendőrség letartóztatta, ugyanakkor a mintegy egymilliós közönség előtt zajló szabadtéri mise a betiltott Szolidaritás melletti politikai demonstrációvá változott. A transzparenseket kifeszítő fiatalokat a mise után a rendőrök összeverték. Mindez két évvel a rendszerváltozás előtt történt – emlékezett a magyar államfő.
Bronislaw Komorowski lengyel elnök arról beszélt, hogy a szabadság nem egyszer és mindenkorra adott valóság, azért minden nemzedéknek valamilyen formában meg kell küzdenie. Nincsen szabadság korszerűség nélkül – folytatta. Hozzátette: a korszerű Lengyelország nemcsak modern technológiát, utakat jelent, hanem korszerűen képzett embereket, a jó hagyományok, bevált értékek továbbvitelét, a népeket elválasztó falak lebontását. Magyarországot külön megemlítette, amelynek esetében ez az ezeréves barátság fenntartását jelenti.
Ivan Gasparovic szlovák elnök a szabadság veszélyeire is felhívta a figyelmet, arról beszélt, hogy a szabadság korlátai ott húzódnak, amikor egy-egy tettünkkel, kijelentésünkkel sértjük embertársainkat.
Joachim Gauck német elnök kijelentette, hogy „a szabadság európai nyelve a lengyel”. A lengyelek példát mutattak, bátorítást adtak egész Kelet-Közép-Európának. A keletnémetek a lengyel tapasztalatokat „fordították le” németre, amikor az 1989. október 9-ei lipcsei tömegtüntetésen azt skandálták, hogy „mi vagyunk a nép”.
Milos Zeman cseh elnök azzal kezdte, hogy nincs még egy szó, amellyel annyira visszaéltek volna, mint a szabadság szóval. A választás szabadsága magában foglalja a hibák elkövetésének lehetőségét is – mondta. Közölte: a szabadság dinamikusan változó érték, amelyért folyamatosan harcolni kell, gyakran önmagunk ellen is.
A jelenlévő fiatalok, akik között négy Lengyelországban tanuló magyar is volt, egyebek között az internet szabadságáról, a visegrádi együttműködésről, az európai parlamenti választásokon tapasztalt alacsony részvétel okairól, a német újraegyesülés tapasztalatairól kérdezték az elnököket.