Az Egyesült Államok légicsapásokat tervez Irakban

John Kerry az iraki kormányfőt bírálta az ILIÁ térnyerése miatt. Egyre feszültebb a helyzet, az USA még Iránnal is szóba állna.

WL
2014. 06. 16. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kerry a Yahoo! News hírportálnak adott interjúban megerősítette, hogy az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű radikális csoport megállítása érdekében Washington kész párbeszédet kezdeni Iránnal is.

Mint mondta az ILIÁ nemcsak a Közel-Kelet stabilitását veszélyezteti, hanem Amerikára és Európára nézve is fenyegetést jelent. Mint mondta, a szíriai polgárháborúban is aktív ILIÁ, illetve más ottani fegyveres csoportok soraiban ausztrál, brit, kanadai, francia, német, holland és amerikai állampolgárok is vannak, akik hazatérve ezekben az országokban is támadásokat hajthatnak végre.

Az amerikai diplomácia vezetője egyúttal burkoltan bírálta Núri al-Máliki iraki kormányfőt, miután azt mondta, hogy a bagdadi kabinetnek nyitnia kell más vallási csoportok felé is.

Sokan azzal vádolják a Máliki vezette síita kormányt, hogy annak szunnitaellenes politikája vezetett a mostani feszültségekhez.

John Kirby ellentengernagy, a Pentagon szóvivője később kijelentette, hogy bár az ILIÁ megállítása érdekében Washington kész párbeszédet kezdeni Teheránnal is, az Egyesült Államok nem fogja egyeztetni a lehetséges katonai lépéseket Iránnal. Nem példa nélküli, hogy biztonsági kérdésekről tárgyalunk Iránnal, a nem túl távoli múltban Afganisztánról is egyeztettünk – mondta a szóvivő, kizárva annak a lehetőségét, hogy közös katonai műveleteket kezdjenek az iráni hadsereggel, amelyet az Egyesült Államok régóta a terrorizmus támogatásával vádol.

A diplomáciai személyzet kimenekítéséről szóló híreket eddig az Egyesült Államok és Ausztrália erősítette meg. Washington emellett bejelentette, hogy erősítést küld a nagykövetségének is otthont adó, szigorúan őrzött bagdadi zöld zóna védelmére.

A külképviseletek munkatársait elsősorban az iraki Kurdisztánban lévő Erbíl és az ország délkeleti részén található Bászra konzulátusain keresztül fogják elszállítani, mások pedig az Egyesült Államok jordániai nagykövetségére érkeznek majd.

Magyarország iraki nagykövetségén zavartalanul folyik a munka, a személyzet hazamenekítése nem merült fel – mondta az MTI-nek telefonon Szatmári Tibor. A Bagdadban akkreditált nagykövetnek arról nincsenek adatai, hogy hány magyar állampolgár van jelenleg Bagdadban, számukat legfeljebb maroknyira becsüli, Irak egészét tekintve már több száz főről lehet szó – vállalatok alkalmazottairól –, ám ők biztonságos területen, Kurdisztánban dolgoznak, és nem érintik őket az összecsapások.

Az iraki szunnita lázadók egyébként hatalmukba kerítették vasárnap este az ország északnyugati részén a jobbára türkmének lakta Tall Afar városát, megszilárdítva ezzel a térség feletti uralmukat – közölték telefonon a Reuters hírügynökséggel helyi lakosok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.