„Az Európai Uniót az unalom bénítja meg”

Nem akarunk a megváltoztathatatlan szabályok Európájában élni - hangoztatta Matteo Renzi olasz kormányfő.

PR
2014. 06. 24. 13:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A római kormányfő a képviselőházban mondott beszédében kijelentette, az Európai Uniót az unalom bénítja meg, a benne élők szabályok és számok lélek nélküli tömegeként látják az uniót. „Európa vagy sebességet vált, vagy lehetetlen lesz növekedést biztosítani a munkanélküliség csökkentésével” – hangoztatta Matteo Renzi. Hozzátette: a gazdasági növekedés kulcsa az oktatásba és kultúrába való befektetés.

Az olasz miniszterelnök arra emlékeztetett, hogy a csütörtök-pénteki uniós találkozó helyszíne az első világháborús helyszínként ismert Ypres belga város lesz. Az akkori Európa tűzfészek volt, ma már nem az, de Európa nem lehet a bürokrácia kizárólagos területe, nem azért haltak meg milliók, hogy a mostani vezetők egymásnak ugorjanak – fogalmazott Matteo Renzi.

Hozzátette: Olaszország nem kéri az EU-ban megengedett 3 százalékos költségvetési deficit arányának megváltoztatását, „de nem akarunk az előírások Európájában élni, ( ) ahol a megszorítások prófétái még egy vessző megváltoztatását is lehetetlennek tartják”.

A római kormányfő megjegyezte, az európai intézmények élén történő kinevezéseket sem a puszta számoknak kell meghatározni, hanem a közös programok megvalósításának szándékának. Bejelentette, hogy az uniós csúcson felveti az Észak-Afrika és Olaszország közötti tömeges illegális bevándorlás problémáját és azt javasolja, hogy a Földközi-tengernek ezen a szakaszán működő Mare Nostrum olasz katonai-humanitárius misszió működjön együtt a Frontex európai határ-ellenőrzési ügynökséggel.

„Nem méltó Európához, hogy még a tonhalak halászatát is szabályozza, de amikor holttestek vannak tengerben, akkor elfordítja a tekintetét” – hangsúlyozta. Hozzátette: nem elég, hogy van közös pénz, „vagy elfogadjuk, hogy közös a sorsunk is, vagy Európa szerepét veszíti”. Ha a bevándorlás tragédiájával szemben az a választ , hogy „ez nem ránk tartozik, akkor mi is azt mondjuk: tartsátok meg a pénzeteket, mi pedig megtartjuk saját erkölcsi értékeinket” – fogalmazott Renzi.

A július elsején kezdődő olasz uniós elnökséggel kapcsolatban Matteo Renzi – akinek pártja, a balközép Demokrata Párt több mint 40 százalékot szerzett az európai parlamenti (EP-) választáson – kijelentette: erős Olaszország lépett Európába, amely nem székeket kér, hanem közös politikát. Megjegyezte, hogy az EP-választások eredménye „autósztrádát” nyitott Európában Olaszország előtt.

Az európai uniós elnökség nem csúcsértekezletek összehívását jelenti, hanem erkölcsi ösztönzést, közös horizont megjelölését, politikai kihívást – hangoztatta az olasz kormányfő. Hozzátette: Olaszország maga mögött hagyta a depressziót, de még nem számolta fel a gazdasági válságot.

Matteo Renzi szerint a gazdasági növekedés kulcsa az oktatásba és kultúrába való befektetés. Példaként a reneszánszban a Medici-család vezette Firenze városát említette, ahol a bankárok finanszírozták a művészetet és a fiatalok nevelését. Renzi úgy fogalmazott, az akkori firenzei pénz, a fiorino volt a mai dollár vagy euró.

Az olasz miniszterelnök bejelentette, hogy kormánya ezer nap alatt végrehajtja az ígért intézményes-gazdasági reformokat. Határidőként 2017. május végét jelölte meg, vagyis tervei szerint kormánya négy évig fog tartani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.