Ez a tűzszünet? Leszedték a hadsereg egyik gépét

Pattanásig feszült a helyzet, hiszen a lázadók elvileg elfogadták az ukrán elnök által bejelentett tűzszünetet.

NT
2014. 06. 24. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy katonai elemző szerint a helikoptert vállról indítható rakétával lőtték le. A BBC beszámolója szerint egy Mi–8 típusú gépről van szó. A helikoptert nem sokkal azután lőtték le, hogy a lázadók bejelentették: elfogadják a Petro Porosenko elnök által korábban bejelentett, június 27-éig érvényben lévő tűzszünetet.

A keddi incidenst megelőzően a szakadárok már legalább két helikoptert és egy repülőt lelőttek.

A fegyvernyugvás – mint megírtuk – azonban rövid lehet, hiszen kedden a kormányerők szlovjanszki ellenőrző pontjaik elleni támadással vádolták a szakadár fegyvereseket. Vladiszlav Szeleznyov, az ukrán terrorellenes hadművelet szóvivője Facebook-oldalán azt közölte, hogy hétfő éjszaka óta lövik az ukrán erők állásait a szeparatista harcosok. A felkelők egyik csoportja aknavetőkkel támadott egy katonai ellenőrző pontot a szeparatisták kezén lévő Szlovjanszk közelében, és kézifegyverekkel nyitott tüzet egy másik, az orosz–ukrán határhoz közelebb fekvő katonai állásra – részletezte a szóvivő. Hozzátette ugyanakkor, hogy a támadásokban senki nem sebesült meg. Ezzel szemben a szakadárok azzal vádolták az ukrán hadsereget, hogy Luhanszk közelében mértek csapást a „népköztársaság erőire”, s az incidensben egy ember életét vesztette, egy másik pedig megsebesült.

Az ENSZ számvetése szerint április 15. és június 20. között 423 áldozata volt a kelet-ukrajnai harcoknak, és a helyzet egyre drámaibb. Az adatot – amely tartalmazza mind a meghalt katonák, mind a civilek számát – a hivatalos forrásoktól kapott jelentések alapján összegezték – közölte Ivan Simonovic, az ENSZ-főtitkár emberi jogi helyettese kedden a Biztonsági Tanácsban.

Az otthonukból elmenekültek száma az utóbbi két hétben megduplázódott, ebben az időszakban 15 200-an költöztek máshova Donyeck és Luhanszk megyékből. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerint június 23-áig 46 100 lakos menekült el lakhelyéről: 11 500 a Krímből, és 34 600 Kelet-Ukrajnából – tette hozzá a tisztségviselő, megjegyezve, hogy a valódi számok „nyilvánvalóan jóval nagyobbak”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.