A 46 éves király esküjével megfogadta, hogy eleget tesz alkotmányos kötelezettségeinek. „Esküszöm, hogy megbízatásomat hűséggel látom el, betartom és betartatom az alkotmányt és a törvényeket, tiszteletben tartom az állampolgárok és az autonóm régiók jogait” – mondta az új uralkodó.
VI. Fülöp előzőleg átvette apjától a fegyveres erők főparancsnoki derékszalagját, amivel megkezdődött a többlépcsős beiktatási ceremóniasorozat. A trónról nemrég lemondott I. János Károly a királyi rezidencián, a Zarzuela-palotában tartott ünnepségen adta át a selyemszalagot katonai egyenruhába öltözött fiának. Az ünnepségek alatt madridiak több ezer fős csoportjai éltették az új királyt és családját.
Fülöp a ceremóniáktól függetlenül már a nap első percétől királynak számít, miután 76 éves apja előző nap ünnepélyesen aláírta a lemondását lehetővé tevő törvényt. A parlamentben elmondott első beszédében az új király állást foglalt Spanyolország egysége mellett, és hangoztatta azt is, hogy a monarchia ügyeit illetően az átláthatóság híve. A királyi család hírnevét az elmúlt években egyebek között korrupciós vádak tépázták meg.
„Olyan Spanyolországot szeretnénk, amelynek minden polgára visszanyeri bizalmát az állami intézményekben” – hangsúlyozta. Hangot adott a nemzet iránti szeretetének és felelősségérzetének is. Morális kötelességének nevezte továbbá, hogy segíteni próbálja azokat, akik a nemzetközi gazdasági válság miatt „méltóságukban sérelmeket szenvedtek”. Együttérzését fejezte ki a terrorizmus áldozataival és hozzátartozóikkal.
Fülöp 41 éves felesége, Letícia az első királyné az országban, aki nem nemesi vérből származik. Idősebbik lányuk, a nyolcéves Eleonóra Európa legfiatalabb trónörököse lett, húga, Zsófia hétéves.
I. János Károly – aki Francisco Franco diktátor halála után került a spanyol trónra, és némiképp furcsa módon a spanyol demokrácia jelképének számított – közel 40 év uralkodás után, a hónap elején jelentette be lemondását. Fia csütörtökön külön méltatta szerepét „a spanyolok összebékéltetésében”.
A volt uralkodó már nem vett részt a törvényhozásban tartott rendezvényeken, amelyeket követően VI. Fülöp családjával együtt a királyi palotába indult. A beiktatást katonai díszszemle kísérte, egyházi formalitások viszont ezúttal nem voltak. Külföldi vendégeket sem hívtak, hogy ezzel is jelezzék, a gazdasági válság szorításában Spanyolország igyekszik a lehető legkevesebbet költeni a külsőségekre.
Az ünnepségeket szigorú biztonsági intézkedések mellett rendezték Madridban. A városban hétezer rendőr vigyázott a rendre, munkájukat felderítő helikopterek is segítették. Helyszíni beszámolók szerint a rendezvényeken még a monarchikus rendszert nem pártoló spanyolok közül is sokan jelen voltak, hogy átéljék a történelmi pillanatokat.
Az ünnepi hangulatba mindazonáltal némi keserűséget vegyített, hogy a címvédő spanyol válogatott előző nap vereséget szenvedett Chilétől a brazíliai labdarúgó-világbajnokságon, és már nem juthat tovább. A spanyol sajtó csütörtökön azt írta, hogy az új királytól sok alattvalója új korszak kezdetét is reméli. Sokan tőle várják például, hogy segít megoldást találni a jelentős munkanélküliségre, továbbá az egyes regionális önállósodási törekvések jelentette gondokra.