„Az elnöki béketerv megvalósításának kezdeteként fegyvernyugvást fogunk javasolni” – mondta a nemrégiben megválasztott Porosenko, amikor megnyitotta az ukrán nemzetbiztonsági tanács ülését. Az államfő közölte, arra utasította a kormányerőket, hogy a héten zárják le az Oroszország és Ukrajna közötti teljes határszakaszt.
Az oroszok addig nem szállítanak gázt Ukrajnának, amíg Kijev nem rendezi kétmilliárd dolláros tartozását. Az ukrán miniszterelnök politikai nyomásgyakorlásnak minősítette a gázcsap elzárását.
Ugyanakkor londoni elemzők szerint Oroszország mindenképpen vesztene egy újabb orosz-ukrán „földgázháborúban”; szerintük Ukrajna az év végéig kihúzná orosz gáz nélkül.
Mihelyt a határ biztonságos lesz, egy ideiglenes tűzszüneti egyezményt léptethetnek életbe és erőfeszítéseket tehetnek, hogy megállapodjanak egy béketervről. „Felelőtlenség lenne úgy tűzszünetet hirdetni, hogy közben nyitva van a határ” – tette hozzá Porosenko.
Az ukrán elnök elmondta, hogy javaslatai alkotmánymódosítást is magukban foglalnak, amely lehetővé tenné a hatalom decentralizációját. Azt nem közölte, hogy tervei szerint meddig tartana a tűzszünet.
A szakadár csoportok eddig nem reagáltak a hírre, így nem tudni, hogy milyen feltételek mellett fogadnák el a fegyvernyugvást. Kijev a felkelők támogatásával vádolja Moszkvát.
Ukrajnának új, Európa-párti vezetése van, és Petro Porosenko új elnök intenzívebbé tette a katonai hadjáratot a keleti országrészben, és egy orosz megbízottal is tárgyalt a béke helyreállítása érdekében.
Ukrajnában nemzeti gyásznapot tartottak vasárnap az előző nap a keleti Luhanszk térségében lelőtt repülőgépen utazó 49 katona halála miatt. „Kétségbe vagyok esve, ez árulás, nem tudom, miként segíthetnék” – mondta egy ötvenes éveiben járó mérnök a brit hírügynökség tudósítójának. Egy koreográfus nő arra panaszkodott, hogy nagyon nyugtalan, azt mondta, hogy elsiratja a halott katonákat, és imádkozik értük.
A Majdanon és a környékén februárban több mint száz tüntető vesztette életét az összecsapásokban, mire sikerült megdönteni Viktor Janukovics elnök uralmát. A téren emlékműveket emeltek, és néhány tüntető még mindig ott táborozik a szélein, aggódva a törékeny béke és amiatt, hogy milyen irányba halad az ország.