Ilyen összecsapásra még nem volt példa

Heves harcok kezdődtek az ukrán kormányerők és az oroszbarát szakadárok között a Donyeck megyében lévő Krasznij Liman város közelében.

PR
2014. 06. 19. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Névtelenül nyilatkozó katonai források beszámolója szerint a Donyeck megyében lévő Krasznij Liman város közelében a hajnali órákban törtek ki az összecsapások, valószínűleg azért, mert a szakadárok megpróbáltak áttörni a kormányerők védvonalán.

Dmitro Timcsuk, a kelet-ukrajnai harcokat szorosan nyomon követő újságíró Facebook-oldalán ezzel kapcsolatban arról írt, hogy a város térségében lévő szeparatisták előzőleg megtagadták, hogy a kijevi béketervnek megfelelően letegyék a fegyvert.

A kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok ellen indított büntetőeljárást az ukrán államügyészség tíz ember, köztük a VGTRK orosz állami televízió- és rádiótársaság riporterének Luhanszk közelében történt halála miatt.

Az orosz kormány viszont az ukrán kormányt, Kijevnek az oroszbarát felkelők ellen folytatott kelet-ukrajnai hadműveletét tette felelőssé az orosz állami médiaholding két újságírójának haláláért.
Az ukrán főügyészség honlapjára csütörtökön feltett közlemény szerint június 17-én a kelet-ukrajnai Luhanszk közelében három ukrán katona, hat ukrán civil és egy orosz állampolgár, a Rosszija-1 orosz televízió tudósítója veszítette életét a szakadárok aknavető- és géppisztolytüzében.

A névtelen forrás szerint olyan hevességű harcok zajlanak, amilyenre eddig még nem volt példa a lázadozó országrészben. Egyes jelentések szerint mindkét oldalon harckocsikat is bevetettek, de ezt egyelőre hivatalosan nem erősítették meg. Szintén meg nem erősített beszámoló szerint a harcokban részt vevő szakadárok száma eléri a négyezret.

Az ukrán elnöki hivatal két héttel ezelőtt jelentette be, hogy a terrorellenes erők teljesen megtisztították a fegyveres szakadároktól Krasznij Limant, és a városban „polgári adminisztráció” veszi át az irányítást.

Az ukrán határőrség és védelmi minisztérium megerősíti az útellenőrző pontokat Herszon megye és a márciusban Oroszországhoz csatolt Krím félsziget határán. Az ukrán Kriminform hírügynökségre hivatkozó ITAR-TASZSZ-jelentés szerint Csongar „határátkelő” térségében szerda este óta az ukránok szögesdrótot, illetve betontömbökből útakadályokat állítottak fel, és az út mindkét oldalán „földsáncokat” képeztek ki.

 

Az ukrán  parlament jóváhagyta csütörtökön Petro Porosenko államfő jelöltjét a külügyminiszteri és a főügyészi posztra.


Pavlo Klimkin külügyminiszternek való jelölését nagy többséggel hagyta jóvá a törvényhozás. Klimkin 47 éves, Moszkvában végzett fizikus, de már több mint 20 éve a külügyi pályán van. Európa-párti diplomata, aki fontos szerepet játszott az Ukrajna európai uniós társulási megállapodásáról szóló tárgyalásokon, jelenleg pedig annak a küldöttségnek a vezetője, amely Oroszországgal tárgyal az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kelet-ukrajnai béketervének megvalósításáról.


Porosenko ezenkívül Vitalij Jaremát, a biztonsági ügyekben felelős miniszterelnök-helyettest jelöli főügyésznek a jelenlegi Oleh Mahnickij helyett, és a parlament csütörtökön ezt is jóváhagyta.

Mindez megnehezíti a forgalmat, emiatt több száz, a Krímbe tartó teherautó és személygépkocsi torlódott fel. A gépkocsivezetőknek több órát kell várakozniuk az ukrán határ- és vámellenőrzésre – írja az orosz állami hírügynökség.

Néhány kilométerrel Csongar előtt a katonák lövészárkokat ástak, amelyekben homokzsákokkal védett tüzelőállásokat alakítottak ki. A helyszínen T-64-es páncélosok, páncélozott gyalogsági, szállító és deszant harci járművek is megfigyelhetőek. Az útakadályok mellett katonai sátorokat állítottak fel. A határ Krím félszigeti oldalán hasonló tevékenység nem tapasztalható – közölte honlapján a VGTRK orosz állami médiaholding.

Három kárpátaljai katona életét vesztette, ötnek pedig nyoma veszett kedden a kelet-ukrajnai Luhanszk környéki harcokban.

Továbbra is elhúzódó és mélyülő konfliktusról van szó Ukrajnában – erről tájékoztatták a magyar szolgálatok képviselői szerdán az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát. Molnár Zsolt, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke a zárt ülés után újságíróknak úgy nyilatkozott: a szomszédos országban a háború eszközei kiszélesedtek, egyre inkább totális eszközökkel zajlik a harc, mind több a halálos áldozat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.