Ukrajnában durvul a helyzet, jobb mindenre felkészülni

Mélyül a konfliktus Ukrajnában, de a kárpátaljai magyarok még nincsenek veszélyben – közölte a nemzetbiztonsági bizottság elnöke.

VZ
2014. 06. 18. 11:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Molnár Zsolt, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke a zárt ülés után újságíróknak úgy nyilatkozott: a szomszédos országban a háború eszközei kiszélesedtek, egyre inkább totális eszközökkel zajlik a harc, egyre több a halálos áldozat. Mint megjegyezte: már légvédelmi rakétákról is szó van, és egyre több határon átszivárgó, idegen nemzetiségű, nem ukrán vagy orosz katona vesz részt a harcokban.

Kárpátalján nincs mozgósítás, az ottani magyarság katonai értelemben jelenleg nincs közvetlen veszélyben – emelte ki Molnár, ugyanakkor hozzátette: egy ilyen elhúzódó válság esetén már mindenre kiterjedő hatásokkal kell számolni.

Szél Bernadett, a bizottság LMP-s tagja elmondta: külön tájékoztatást kért arról az atomvonatról, amely Magyarországról kiégett, illetve sérült fűtőelemeket szállítana Oroszországba. A képviselő azt mondta: e tekintetben nem nyugodt, mivel nem azt a választ kapta, hogy amíg a helyzet instabil – márpedig, mint megjegyezte, láthatóan hosszú távra erre kell készülni –, addig leállítják ezt a projektet.

Eközben az ukrán elnök bejelentette, hogy hamarosan rövid fegyvernyugvást hirdet az ország keleti részében, hogy lehetőséget adjon a fegyverletételre az ott harcoló illegális alakulatoknak. Petro Porosenko hangsúlyozta, hogy ez lesz az első lépcsője a kelet-ukrajnai konfliktus rendezését célzó tervének, és reményei szerint terve ezt követően elnyeri a „többi résztvevő” támogatását is.

Oroszország legfelső nyomozati szerve közölte, hogy bűnvádi eljárást indított Ihor Kolomojszkij, a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk megye kormányzója és Arszen Avakov ukrán belügyminiszter ellen „az Ukrajna területén zajló bűncselekmények miatt”; ellenük nemzetközi körözést készülnek kiadni. Kolomojszkijt és Avakovot gyilkosságok szervezésével, tiltott háborús eszközök és módszerek alkalmazásával, emberrablással, valamint az újságírók törvényes tevékenységének akadályozásával gyanúsítják.

„A béketerv megvalósítása azzal kezdődik majd, hogy egyoldalúan elrendelem a fegyvernyugvást – fogalmazott az államfő. – Közvetlenül ezután a Donyec-medencében zajló események minden résztvevőjének ki kell nyilvánítania támogatását a terv iránt.” „A fegyverszünet ideje nagyon rövid lesz, és ezalatt az illegális fegyveres alakulatoknak le kell tenniük a fegyvert, a térségben pedig helyre kell állnia a rendnek" – tette hozzá Porosenko.

Az elnök megismételte, hogy kegyelmet kapnak azok a szeparatisták, akik leteszik a fegyvert, és nem követtek el súlyos bűnöket. Hozzáfűzte, hogy a fegyverletételnek ehhez az egyoldalú tűzszünet idején meg kell történnie. Ugyanezen idő alatt lehetőség lesz arra is – hangsúlyozta –, hogy akik óhajtják, elhagyják az országot. Megerősítette azt is, hogy a béketerv részeként Moszkvának el kell ismernie az új ukrán vezetést.

Arszen Avakov ukrán belügyminiszter szerdán arról beszélt, hogy pokolgép okozta az Urengoj–Pomari–Ungvár gázvezetéken az ukrajnai Poltava megyében kedden bekövetkezett robbanást. „Azt feltételezzük, hogy a robbanószerkezetet a csővezetéket tartó egyik betonelem alatt helyezték el, és két robbanás történt” – mondta.

Az ukrán energetikai minisztérium szerdán „kitervelt felforgató cselekménynek” nevezte a robbantást, amelynek következtében mintegy tízmillió köbméter földgáz ment veszendőbe. A tárca szerdai közleménye szerint a terrorcselekmény célja az ukrán gázszállító rendszer és az Európai Unióba irányuló orosz gázszállítás ukrajnai útvonalának lejáratása volt, egy időben azzal, hogy a Gazprom orosz gázvállalat leállította az Ukrajnába irányuló gázszállításokat.

A Mol vezérigazgatója nem zárta ki, hogy fennakadások lehetnek az Európába irányuló orosz földgázszállításokban az Urengoj–Pomari–Ungvár gázvezetéken kedden bekövetkezett robbanás miatt. Molnár József, aki Moszkvában részt vesz a Nemzetközi Földgázkongresszuson, elmondta, hogy kedden nem észleltek zavarokat a Magyarországra érkező gáztranzitban. „A kieső mennyiséget pótolni lehet a föld alatti gáztározókból. De ez az első riasztó jelzés az európai gáztranzit-rendszer szempontjából” – hangsúlyozta.

Az ukrán válság rávilágított, hogy a biztonság nem magától értetődő, a szuverén Magyarország erős honvédséget kíván – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter az MTI-nek adott interjújában, hozzátéve: az új kihívásokra reagáláshoz pótlólagos forrásokra, a tervezett fejlesztések ütemezésének újragondolására lesz szükség. A tárca feladata lett az állami rendezvények lebonyolítása, amelyet az újonnan felállított Nemzeti Rendezvényszervező Hivatal végez majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.