Irán óvott egy amerikai beavatkozástól

Ali Hamenei ajatollah szerint az iraki kormány, a nemzet és a vallási hatóságok képesek véget vetni a lázadásnak.

KA
2014. 06. 22. 16:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ali Hamenei ajatollah szerint az iraki kormány, a nemzet és a vallási hatóságok képesek véget vetni a lázadásnak. Az iráni vallási vezető egyúttal annak a véleményének adott hangot, hogy Irakban valójában két tábor áll egymással szemben: az egyik az országot az Egyesült Államok oldalára akarja állítani, a másik pedig Irak függetlenségéért küzd. „Az Egyesült Államoknak az a célja, hogy a saját feltétlen híveit ültesse a hatalomba, mivel nincs megelégedve a jelenlegi iraki vezetéssel” – hangoztatta az ajatollah. Szerinte az Iraki és Levantei Iszlám Állam nevű szervezet offenzívája esetében nem síita–szunnita háborúról van szó. Úgy véli, az Egyesült Államok célja az iraki stabilitás szétzilálása és az ország területi integritásának fenyegetése.

Vasárnap Haszan Róháni iráni elnök is megszólalt az iraki válságot illetően. Mint mondta, néhány ország „petrodollárokkal” támogatja a terroristákat, ami előbb-utóbb vissza fog ütni. Az államfő Szaúd-Arábiára és Katarra célzott. Az iráni média a napokban számolt be arról, hogy az utóbbi két ország finanszírozza a Szíria után Irakban is előrenyomuló Iraki és Levantei Iszlám Állam harcosait.

Róháni bírálta azokat a „vad embereket, akik a muzulmánok vérére szomjaznak, és gyerekek fejét vágják le, valamint muzulmán nőket erőszakolnak meg. Ezek a cselekedetek csak arra jók, hogy a cionistákat elégedettséggel töltsék el.” Az államfő emlékeztetett rá, hogy évek, sőt évszázadok óta békésen élnek egymás mellett a síiták és a szunniták Iránban, Irakban, Libanonban, a Perzsa-öböl menti államokban és a Magreb országaiban egyaránt.

Teherán támogatja a síita Núri al-Máliki vezette iraki kormányt, és korábban közölte, hogy kész katonai segítséget nyújtani Bagdadnak, amennyiben utóbbi ezt hivatalosan is kéri. Málikit egyaránt bírálják iraki riválisai és amerikai politikusok. Szemére vetik, hogy felekezeti politikája a társadalom peremére szorította a szunnitákat, és ez idézte elő a június 9-e óta tartó nagyszabású szunnita lázadást is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.