Juncker-vita: brit ultimátum Berlinnek

Nem csitul a vita az európai vezetők között Jean-Claude Juncker esetleges kinevezéséről az Európai Bizottság élére.

2014. 06. 02. 3:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jean-Claude Juncker, az európai parlamenti választásokon győztes konzervatív Európai Néppárt (EPP) bizottsági elnökjelöltje egy hét végi német lapinterjúban kijelentette, az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőit összefogó Európai Tanácsban a kereszténydemokrata és a szocialista vezetők széles többsége támogatja őt. Ez a többség a döntés meghozatalakor nem hajolhat meg egy kisebbség nyomása előtt – tette hozzá. „Európát nem szabad zsarolni” – fogalmazott Juncker, aki reményét fejezte ki, hogy az elkövetkező három-négy hétben további kormányfők támogatását is megszerzi.

Az Európai Bizottság elnöki tisztségének betöltésére az Európai Tanácsnak kell személyi javaslatot tennie, és a javaslatról minősített többséggel kell döntenie. A tanács több tagja, köztük David Cameron brit és Orbán Viktor magyar kormányfő is jelezte már nemtetszését Jean-Claude Juncker jelölésével kapcsolatban. Az új bizottsági elnök megválasztásában kulcsszerepet betöltő Angela Merkel német kancellár pénteken nyilvánosan kiállt Juncker mellett, akit a hét végén támogatásáról biztosított az osztrák kancellár, Werner Faymann is.

A szociáldemokrata osztrák politikus az Österreich című hetilapban tegnap megjelent interjújában annak a nézetnek adott hangot, hogy bizalmi válsághoz vezetne az Európai Unióban, ha megakadályoznák Jean-Claude Juncker megválasztását.

A Bild am Sonntag értesülése szerint Francois Hollande francia államfő viszont csatlakozott a Juncker megválasztását ellenző uniós vezetők táborához, állítólag arra törekedve, hogy az új bizottsági elnök francia politikus legyen. Hollande ugyanis abból indul ki, hogy a jobboldali radikális Nemzeti Front franciaországi választási sikere miatt kormányának égető szüksége lenne egyfajta pozitív jelzésre – írta az MTI. Hollande állítólagos jelöltje korábbi pénzügyminisztere, Pierre Moscovici lenne. A Der Spiegel szerint a brit kormányfő is figyelmeztetett, nem tudná garantálni, hogy Nagy-Britannia továbbra is az Európai Unió tagja marad, ha az európai vezetők Jean-Claude Junckert választják az Európai Bizottság elnökévé. A német hetilap szerint David Cameron a múlt kedden Brüsszelben tartott EU-csúcs egyik szünetében azt mondta, Juncker kinevezése olyan mértékben gyengítené a konzervatív kormány támogatottságát, hogy előre kellene hozni a brit EU-tagság sorsáról már korábban megígért népszavazást. Ez pedig valószínűleg London európai közösségből való kilépéséhez vezetne, hiszen a britek nagy valószínűséggel nemet mondanának a tagságra. A német hetilap a csúcstalálkozó résztvevőitől származó értesülésekre hivatkozva azt írja, hogy Cameron túlságosan föderalistának tartja az Európai Néppárt csúcsjelöltjét. A BBC-nek egy név nélkül nyilatkozó magas rangú brit kormányilletékes azonban cáfolta tegnap a Der Spiegel értesülését.

További részletek a Magyar Nemezt hétfői számában

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.