A volt luxemburgi miniszterelnök, Juncker jelöltségét leginkább David Cameron brit kormányfő ellenzi, mert túlzottan föderalistának tartja őt. Cameron szóvivője hétfőn megerősítette az előzetes kiszivárogtatásokat: ha a többi állam- és kormányfő az eheti EU-csúcson megpróbálja dűlőre vinni Juncker kinevezését, akkor a brit miniszterelnök szavazást kér majd az ügyben. Ez példa nélküli lépés lenne. Ismert: A BBC-nek nyilatkozó brit kormányilletékesek szerint ha megvan a politikai akarat a konszenzusra a jelölt személyéről, akkor a döntést „el lehet, és el is kell halasztani”. Ha azonban egyes EU-vezetők megfontolni sem hajlandók Junckeren kívül más lehetséges jelölteket, akkor a csúcstalálkozón szavazni kell – mondták a név nélkül idézett brit kormányzati források.
Kilenc uniós ország baloldali vezetője pedig azt támogatja, hogy a volt luxemburgi miniszterelnököt válasszák meg az Európai Bizottság élére – jelentette be Francois Hollande francia államfő az érintettekkel folytatott egyeztetés után.
Angela Merkel német kancellár vasárnap este egy berlini étteremben együtt vacsorázott pártjának, a Kereszténydemokrata Uniónak (CDU), illetve a CDU testvérpártjának, a Keresztényszociális Uniónak (CSU) a regionális vezetőivel, akikkel közölte, hogy az új uniós vezetésben is Oettingert látná szívesen az energiaügyi biztosi poszton. A DPA pártkörökből úgy értesült, hogy a kereszténydemokraták elnöksége hétfőn egyhangúlag döntött arról, miszerint a CDU 60 éves politikusát jelöli Németország EU-biztosának. Oettinger jelölésével kapcsolatban kezdetben ellenvetésüket fejezték ki a nagykoalíciós kormányban részt vevő szociáldemokraták, valamint a CSU-ban is voltak fenntartások.
A német kancellár pénteken újságíróknak elmondta: a nagykoalíciós kormány pártjai megegyeztek abban, hogy a konzervatív CDU–CSU-csoport jelölhet német biztost az Európai Bizottságba, cserébe pedig a konzervatívok támogatják a szociáldemokrata párt (SPD) politikusa, Martin Schulz újraválasztását az EP-elnöki tisztségbe. Merkel 2010-ben küldte Brüsszelbe Oettingert, miután a politikust Baden-Württemberg miniszterelnökeként ismételten bírálatok érték.
Kezdetben hibás döntésnek tűnt kinevezése az energiaügyi biztosi posztra, de idővel sikerült megerősítenie brüsszeli pozícióját. Merkel szerint a CDU-s politikus kiváló munkát végez. Az egyes kormányok döntenek arról, hogy kit küldenek országuk EU-biztosaként Brüsszelbe, ám a biztosi pozíciók szétosztásáról, azaz hogy ki milyen területet felügyel majd, hivatalosan az Európai Bizottság leendő elnöke határoz majd.