A fotósorozaton az látható, ahogy az ILIÁ tagjai megkötözött foglyaikat teherautókra rakják, később pedig arra kényszerítik őket, hogy arccal lefelé egy sekély árokba feküdjenek. A legutolsó képek már vértől átitatott holttesteket mutatnak. A képekhez készített feliratok szerint több száz iraki katonát végzett ki az ILIÁ Szaláheddín tartományban, Tikrít közelében. A szunnita szélsőségesek által a Twitter közösségi oldalon is megjelentetett, mintegy hatvan kép valódiságát megerősítette Kászim al-Muszavi vezérőrnagy, az iraki hadsereg szóvivője.
A borzalmas felvételek tovább élezhetik a felekezeti ellentéteket síiták és szunniták között. Szombaton fiatal iraki férfiak százai özönlötték el az önkénteseket toborzó bagdadi irodákat az ország síita egyházi vezetőjének felhívására, hogy csatlakozzanak a szunnita fegyveresek elleni harchoz.
Az iraki hadsereg vasárnap az ország második legnagyobb városától, Moszultól 70 kilométerre fekvő Tall Afarnál összecsapott a szélsőséges csoporttal – közölte katonai forrásokra hivatkozva egy iraki internetes újság. Az ILIÁ harcosai a kormányerőktől szerzett rakétákkal lőtték a várost, amelynek helyőrsége súlyos veszteségeket szenvedett el – tették hozzá az iraki kormány illetékesei.
Az ILIÁ az utóbbi napokban egy villámhadjáratban elfoglalt több fontos várost, köztük Moszult, és bejelentette, hogy Bagdad ellen vonul. A lázadók csütörtökön délelőtt már kevesebb mint száz kilométerre voltak az iraki fővárostól.
Bagdadban vasárnap pokolgép robbant, a támadásban legalább kilencen vesztették életüket és huszonhárman megsebesültek – közölték egészségügyi és rendőrségi források. Az utóbbi hónapokban megszaporodtak az öngyilkos merényletek és pokolgépes támadások az iraki főváros többnyire síiták lakta negyedeiben.
A jelenlegi iraki iszlamista felkelésnek nem az az oka, hogy a nyugati szövetségesek 2003-ban katonai beavatkozással eltávolították Szaddám Huszein néhai iraki elnök rezsimjét – mondta vasárnap Tony Blair. Nagy-Britannia egykori munkáspárti miniszterelnöke, aki az iraki invázió idején állt a brit kormány élén, a BBC vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: a szíriai polgárháború példája is mutatja, hogy egy „brutális diktátor hatalmon hagyásával még nem múlnak el a problémák”.
A volt brit kormányfő úgy vélekedik: a jelenlegi iraki erőszakcselekmények kirobbanása „megjósolható” volt már akkor, amikor a Nyugat úgy döntött, hogy nem tesz semmit Szíriában. Blair szerint a második legnagyobb iraki város, Moszul elfoglalását a szunnita fegyveres lázadók „a határ túloldalán”, Szíriában tervelték ki.
Tony Blair ugyanakkor az iraki fejlemények elsődleges okaként Núri al-Máliki iraki miniszterelnök kormányának „szektarianizmusát” nevezi meg.
Az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) szélsőséges szunnita szervezet elleni egységre szólított fel televíziós beszédében Núri al-Máliki iraki kormányfő szombaton. „Mindannyian egyazon vallás gyermekei vagyunk”, nincs helye a síiták és a szunniták közötti megosztottságnak – hangoztatta, és ígéretet tett arra, hogy visszavágnak az ILIÁ-nak. „Mi vagyunk a bátrak” – mondta.
Irán nem avatkozik be, de a nemzetközi jog keretein belül kész segítséget nyújtani az iraki kormánynak a szunnita szélsőségesek elleni harcban – mondta szombaton Haszan Róháni elnök, hozzátéve ugyanakkor, hogy Irak eddig nem kért támogatást.
Az Egyesült Államok segítsége csak akkor használ Iraknak a szunnita lázadók elleni harcban, ha az iraki vezetők félre tudják tenni mély megosztottságukat – jelentette ki szombat este John Kerry amerikai külügyminiszter, amikor telefonon beszélt iraki kollégájával, Hosjar Zebarival.