Mariano Rajoy miniszterelnök e célból rendkívüli ülésre hívta össze kabinetjét. A törvénytervezet egyetlen cikkből és két bekezdésből áll, megállapítja, hogy I. János Károly lemond a trónról, s mihelyt ez hivatalosan is érvénybe lép, a spanyol korona automatikusan annak örökösét illeti meg, ahogy azt az alkotmány előírja. A kormány elfogadott egy „intézményes nyilatkozatot” is, amely elismeri az uralkodó érdemeit: azt, hogy az ő irányítása és ösztönzése nélkül a demokrácia egyáltalán nem valósulhatott volna meg Spanyolországban. A dokumentum szerint I. János Károly trónra lépésének pillanatától minden spanyol királya akart lenni, és az is lett. A kormány nyilatkozatában kifejezi meggyőződését, hogy a jövendő uralkodó, VI. Fülöp műveltsége, jelleme, tapasztalata és országa iránti elkötelezettsége révén képes lesz „megfelelő módon” betölteni királyi feladatát, a monarchia további erősítését. Olyan monarchiáét, amelyet az alkotmány a spanyolok egységének, haladásának, egyetértésének és jólétének a zálogaként határoz meg – áll a nyilatkozatban.
A Francisco Franco diktátor-tábornok halála után, 1975. november 22-én trónra lépett I. János Károly hétfőn jelentette be lemondását, ezzel fiának, Fülöp hercegnek készül átadni a trónt. A 76 éves király egészsége megrendült az utóbbi években. Ráadásul a diktatúrából a demokráciába való átmenet során megalapozott népszerűségét a királyi családhoz kötődő több botrány is megtépázta.
Éltető Andrea, a Magyar Tudományos Akadémia kutatója hétfőn a távirati irodának azt mondta, János Károly király egészsége az utóbbi hónapokban nagyon megrendült. Januárban töltötte be a 76. életévét, és tavaly gerincműtéten esett át.
Januárban, a születésnapján már eldöntötte lemondását, ezt azonban csak pár emberrel osztotta meg, és döntését sikerült olyannyira titokban tartani, hogy még a hozzá közel állókat, vele dolgozókat is meglepte – közölte. Hozzátette: annál is inkább, mert János Károly korábbi megjegyzéseiből az derült ki, hogy semmiképpen sem tervez lemondást. A szakértő arra is kitért, hogy a trónörökös, Fülöp herceg nagyon művelt, intelligens ember, több nyelven beszél, de spanyol mércével mérve „kissé sótlan”.
José Manuel Durao Barroso: „Történelmi személyiség a spanyol uralkodó. I. János Károly a demokrácia építője és védelmezője, az európai szellemnek és Spanyolország modernizálásának első rendű pártfogója volt uralkodásának 39 esztendeje alatt.”
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke: „I. János Károly a demokrácia tartóoszlopa, a szabadság és a haladás fontos pillére volt.”
Angela Merkel német kancellár: „I. János Károly szerepe fontos volt a demokratikus átmenetben.”
David Cameron brit miniszterelnök: „I. János Károly sokat fáradozott uralkodása idején annak érdekében, hogy segítse Spanyolországot a demokratikus átmenet útján, ezenkívül nagy barátja volt az Egyesült Királyságnak.”
Francois Hollande: „A francói diktatúrából a demokráciába való átmenet szorgos építőmestere volt.”
A Fehér Ház ugyancsak I. János Károly vezető szerepét emelte ki „a spanyol demokrácia történelmi jelentőségű demokratizálási folyamatában”.
The Washington Post: „biztosította, hogy országa az önkényuralmi rendszerről áttérjen a demokráciára. A király egész nemzetének a vágyát teljesítette.”
The New York Times: „I. János Károly nagy segítséget nyújtott az 1981-es államcsínykísérlet meghiúsításában. Uralkodása stabilitást teremtett egy olyan országban, amelynek katalán és baszk szeparatista mozgalmakkal kellett szembenéznie.”