Megfékezhetetlen az afrikai ebola

Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nevű szervezet szerint teljesen kicsúszott az ellenőrzés alól az ebolajárvány Nyugat-Afrikában.

VZ
2014. 06. 20. 21:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bart Janssens, a szervezet műveleti igazgatója pénteken arról beszélt, hogy a nemzetközi orvoscsoport elérte a reagálási képessége határát. Azt mondta, a nemzetközi szervezeteknek és a kormányoknak több szakértőt kell küldeniük a térségbe, hogy felvilágosító munkával megakadályozzák a betegség terjedését.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb adatai szerint az ebolának eddig több mint 330 halálos áldozata volt Guineában, Sierra Leonéban és Libériában. A járvány, amely tavaly ütötte fel a fejét Guineában, az utóbbi hetekben ismét rohamosan terjedt, és most először találtak megbetegedéseket a libériai fővárosban is. „Meggyőződésem, hogy a betegség terjedése korántsem ért véget, továbbra is számos áldozata lesz, és ez lesz az eddig ismert legnagyobb járvány” – mondta Bart Janssens.

Fadela Chaib, a WHO szóvivője a héten közölte: a számos fertőzött település és a határokon átterjedő járvány miatt az eddigi ebolajárványokat tekintve most állnak a legnagyobb kihívás előtt a szakértők. „A járvány a jelek szerint nem csillapodik, a nemzetközi szervezetek és a kormányok korántsem nyerték meg ezt a csatát” – fogalmazott Unni Krishnan, a Plan International nevű segélyszervezet katasztrófavédelmi vezetője.

Janssens szerint az érintett kormányok nem ismerték fel a helyzet súlyosságát. Az MSF bírálta a WHO-t is, amiért nem tesz eleget a vezetők ösztönzése érdekében, és hangsúlyozta: további szakértőkre van szükség, hogy megtaláljanak mindenkit, aki kapcsolatba kerülhetett a betegséggel.

Janssens elmondta: jelenleg az Orvosok Határok Nélkül 40 fős nemzetközi csapata dolgozik négy kezelőközpontban a térségben. „Most először fordult elő, hogy egy ebolajárvány során az Orvosok Határok Nélkül nem tudott eleget tenni az igényeknek” – mondta.

Janssens szerint azért is nehéz a járvánnyal szembeszállni, mert olyan területen tört ki, ahol a lakosság rendkívül mobil, és olyan sűrűn lakott területeken terjed, mint a guineai és a libériai főváros. A betegség rendszerint Közép-, illetve Kelet-Afrika gyéren lakott területein jelenik meg, ahol általában lassabban terjed.

A félelmet keltő ebolavírus Afrikában az 1970-es években jelent meg, a kórokozó vérzéses lázat vált ki, amely az esetek akár 90 százalékában halálhoz vezet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.