Merkelnek tetszik, hogy Szerbia letörné a korrupciót

Szerbiában erősíteni kell a jogbiztonságot – emelte ki a német kancellár szerdán Berlinben.

2014. 06. 11. 17:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel és Aleksandar Vucic közös sajtótájékoztatóján a kancellár üdvözölte, hogy az új belgrádi vezetés „nagyon ambiciózus” reformprogramot dolgozott ki egyebek mellett a korrupció letörésére és a transzparencia erősítésére. Hangsúlyozta, hogy a német gazdaság „fokozottabb szerbiai szerepvállalása annak függvénye, hogy mennyire lesz átlátható és megbízható a jogi helyzet”. A kancellár méltatta a szerb–koszovói viszony rendezésében elért eredményeket, rámutatva, hogy a „jelentős előrelépés” révén Szerbia az év elején megkezdhette az uniós csatlakozási tárgyalásokat.

Kiemelte, hogy a nyugat-balkáni térség gazdaságának élénkítéséhez határokon átnyúló, közös infrastrukturális fejlesztési projektek szükségesek. A lehetőségek áttekintését szolgálja az az augusztusi konferencia is, amelyen a nyugat-balkáni országok miniszterelnökei, külügyminiszterei és gazdasági miniszterei mellett a német kormány képviselői is részt vesznek. Angela Merkel hangsúlyozta: „nagyon bátorító”, hogy Szerbia azt tanácsolja a térség uniós integrációra készülő többi országának, hogy vegyenek át bizonyos uniós jogi előírásokat és így alakítsanak ki közösen „egyfajta szabad kereskedelmi övezetet”.

Ezzel „egyszerűbbé válhat” a csatlakozás az EU-hoz, és már a tagság megszerzésének folyamata is lendületet adhat a gazdaság fejlődésének – mondta, megjegyezve, hogy ezt a „nagyon izgalmas ötletet” is megtárgyalják az augusztusi konferencián. Aleksandar Vucic a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy Szerbia Németország „megbízható partnere” és „Európa része” akar lenni, törekszik arra, hogy vonzzon minél több német beruházást és szomszédsági politikájával a nyugat-balkáni térség stabilitását szolgálja. Azzal kapcsolatban, hogy a belgrádi vezetést a sajtószabadság korlátozásával vádolják, Aleksandar Vucic újságírói kérdésre azt mondta, hogy Szerbia demokratikus ország, kormánya elkötelezett a sajtószabadság biztosítása mellett, és a médiumok 80-90 százaléka magántulajdonban van.

A sajtó szabad működését szolgálja több új jogszabálytervezet is, amelyek a következő hetekben kerülnek a parlament elé – tette hozzá. Angela Merkel a sajtószabadság szerbiai helyzetét firtató újságírói kérdéssel kapcsolatban azt mondta, hogy az uniós csatlakozási folyamatban az egyes tárgyalási fejezetek megnyitásával valamennyi fontos kérdés, így a jogállamiság ügye is napirendre kerül. Szerbia már 2012 márciusában elnyerte az EU-tagjelölti jogállást, de a csatlakozási tárgyalások megkezdése csak az után kerülhetett napirendre, hogy eredményre vezettek a szerb–koszovói viszony normalizálását célzó, uniós közvetítéssel folyó egyeztetések. Szerbia legkésőbb 2020-ig akarja befejezni a csatlakozási tárgyalásokat és szeretné megszerezni az uniós tagságot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.