Nem szívesen látják Amerikát Irakban

A Mahdi Hadseregének vezetője bírálta az amerikai tanácsadókat, John Kerry lépéseket sürget.

NT
2014. 06. 26. 4:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai külügyi tárca kedden jelentette be, hogy megkezdték munkájukat az első katonai tanácsadók, akik a szunnita szélsőségesek elleni küzdelemben segítik az iraki hadsereget, Muktada asz-Szadr azonban élesen bírálta ezt szerda esti megszólalásában.

Az éveken át tartó amerikai katonai jelenlét alatt sokáig a befolyásos hitszónok által vezetett 60 ezer fős Mahdi Hadserege nevű szervezet volt az amerikai haderő legjelentősebb ellensége. A Bagdad síiták lakta, Szadrváros nevű negyedéért 2008 elején folytatott harcok után azonban a hitszónok feloszlatta a sereget, és politikai mozgalmat alapított. Ő maga háttérbe vonult, és a vallás tanulmányozásának szentelte idejét, idén februárban pedig bejelentette, hogy teljesen visszavonul a politikától. Befolyása ennek ellenére még mindig jelentős Irakban.

Az Iraki és Levantei Iszlám Szervezet nevű szunnita szélsőséges szervezet nemrég villámháborút indított, és elfoglalta egyebek közt Irak második legnagyobb városát, Moszult. A szervezet és szövetségesei előretörése láttán Muktada asz-Szadr nemrég polgárőrök képzését sürgette.

Közben John Kerry a NATO-tagállamok brüsszeli tanácskozásán a szíriai légicsapásokra és az iráni megfigyelő drónokra utalva azt mondta, Bagdadnak lépéseket kell tennie afelé, hogy az iraki hadsereg képes legyen külső segítség nélkül megvédeni az országot a szunnita lázadókkal szemben.

Kifejtette, úgy tűnik, Núri al-Máliki kormányfő kitart amellett, hogy olyan kormányt alakít, amelyben egyaránt képviseltetik magukat a síiták, a szunniták és a kurdok. Kerry annak ellenére mondta ezt, hogy bár a Máliki vezette síita politikai platform megnyerte az április végén rendezett parlamenti választásokat, eddig nem tudott koalíciós kormányt alakítani, szerdán pedig kizárta, hogy az Irak északi és nyugati részét elfoglaló szunnita szélsőségesek legyőzése érdekében rendkívüli egységkormány alakuljon.

A The New York Times című amerikai újság szerdán azt írta, hogy Irán titokban megfigyelő drónokat küldött Irakba, és légi úton hadieszközöket is szállít, hogy segítse Bagdadot a szunnita felkelők elleni harcban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.