Az államfő új tisztségében először látogatott el a kelet-ukrajnai Donyeck megyébe, az oroszbarát erők fellegvárába. Szvjatohirszkban azt mondta: „Mától, június 20-tól kezdődik a tűzszünet. Június 27-ig tart majd.” Hozzátette, hogy „ez több mint elegendő idő arra, hogy megkezdődjön a lefegyverzés, hogy egy ütközőövezet létesüljön Orszország és Ukrajna között a határon”.
Porosenko – akinek szavait az elnök internetes oldalán idézték – a továbbiakban kifejtette, hogy „az ukrán hadsereg tűzszünetet hirdet. Ez azonban nem azt jelenti, hogy szükség esetén nem szállunk szembe a katonáink elleni agresszióval, mindent megteszünk államunk területének megvédése érdekében. Az ország területi egysége nem megkérdőjelezhető”.
Az ukrán belügyminisztérium világhálóra feltett közleménye szerint a Porosenko által meghirdetett tűzszünet célja, hogy a kijevi hatalommal szembenállók „letehessék fegyverüket”. Az ukrán államfő hangsúlyozta – írták a belügyi közleményben –, „hogy azokat, akik ezt nem teszik meg, megsemmisítik”.
A kelet-ukrajnai oroszbarát erők egyik vezetője pénteken kijelentette: elutasítanak mindenfajta leszerelést, amíg a kormánycsapatok nem vonulnak vissza. „Senki sem teszi le a fegyvert, amíg területünkről nem vonják vissza teljes mértékben a (kormány-)csapatokat” – jelentette ki Valerij Bolotov az elnöki tűzszünetre reagálva. A korábbi jelentések szerint a tűzszünettel egy időben várhatóan egy tizennégy pontos átfogó béketerv is életbe lép.
Csalij szerint a tervben szó van előre hozott helyi és parlamenti választások megtartásáról, az Oroszországgal szomszédos határ ellenőrzéséről, a hatalom decentralizációjáról. Szerepel benne továbbá száz fogoly feltételes szabadságra helyezése is. „A terv minden elemét egy időben kell végrehajtani és nem egymást követően” – jegyezte meg Csalij pontosítva, hogy a tervben határidők is szerepelnek.
A Der Spiegel című német hetilap értesülése szerint az ütközőövezet 10 kilométer szélességű lenne és fegyvermentes övezetként működne. Pavlo Klimkin ukrán és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteken telefonon megállapodott abban, hogy erőfeszítéseket tesznek a Porosenko által bejelentendő „béketerv” támogatására. Külön hangsúlyt fektetnek majd az ukrán határ hatékony ellenőrzésére – tájékoztatta erről az ukrán külügyminisztérium az UNIAN ukrán hírügynökséget. A beszámolóból kiderült, hogy a telefonbeszélgetést az orosz fél kezdeményezte, amelynek során Lavrov gratulált Klimkinnek új tisztségéhez.
Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője bejelentette: az Egyesült Államok felszólítja Oroszországot, támogassa a békét és a stabilitást Ukrajnában, akadályozza meg fegyverszállítmányok bejutását a szomszédos országba. Elmondta, hogy Washington támogatja Petro Porosenko ukrán államfő tűzszüneti javaslatát. A szóvivő ugyanakkor aggodalommal szólt arról, hogy Oroszország növeli csapatainak létszámát az ukrán határnál. Szerinte ez ellentmond a Kreml képviselői által mondottaknak, hogy csak a határőrizeti erőket erősítik meg. „Ezeknek a csapatoknak semmi közük a határőrizeti erőkhöz” – tette hozzá a Fehér Ház képviselője.
Párizsban péntek este bejelentették, hogy Barack Obama amerikai elnök telefonon tárgyalt az ukrán helyzetről Francois Hollande francia köztársasági elnökkel. Mindketten üdvözölték az ukrán tűzszüneti javaslatot, és leszögezték, hogy az orosz vezetésnek „fel kell szólítania a szakadár fegyveres csoportokat, hogy hagyjanak fel a katonai műveletekkel”.Obama és Hollande a francia közlemény szerint azt is kilátásba helyezték, hogy amennyiben a béketerv révén nem enyhül a feszültség Kelet-Ukrajnában, és nem kezdődnek tárgyalások, Oroszország ellen újabb büntetőintézkedéseket hoznak.