Görög mámor és örömjáték, a magyar válogatott lefagyott a világbajnoki döntőben
Az utolsó nagy lépést kellett volna megtennie Magyarországnak ahhoz, hogy két évtizedes várakozás után újra világbajnok legyen. Női vízilabda-válogatottunk szerda délután azzal a Görögországgal mérkőzött meg a szingapúri vb-döntőben, amelyet a torna nyitányán nagy csatában 10-9-re legyőzött. Keszthelyi Ritáék a legutóbbi négy világbajnokságon harmadszor jutottak el a végjátékba, 2022-ben és 2024-ben ezüstérmesek lettek. Ezúttal is, miután Elefteria Plevrituék végig vezetve magabiztosan győztek a 11 emberelőnyből egyetlen egyet kihasználó magyar válogatott ellen. Az utolsó negyedben már hattal is vezetett Görögország, a végén szépítettek Tiba Pannáék, de 12-9-re kikaptak. Fradi-játékos nyakába is kerül aranyérem.
Szomorú véget ért a magyar női-vízilabdaválogatott vb-döntője Fotó: MTI Fotószerkesztőség/Koszticsák Szilárd
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
1994-ben és 2005-ben nyerték meg a világbajnokságot Stieber Mercedeszék, a két évtizeddel ezelőtti, montréali győzelem óta pedig kétszer jutottak el a döntőig az utódok, de 2022-ben és 2024-ben is alulmaradtak az Egyesült Államokkal szemben. Női vízilabda-válogatottunk 2007-től számítva tíz nekifutásból – a 2013-as barcelonai bronzot nem feledve – mindössze háromszor szerzett érmet, ugyanakkor a mélypontokat jelentő 9. helyek távoli emlékek. Görögország egyetlen alkalommal jutott el a döntőig világbajnokságon, 2011-ben meg is nyerte.
A kemény védekezés a csoportrangadón sikerre vezetett női vízilabda-válogatottunknak Fotó: MVLSZ/Kovács Anikó
Idén már negyedszer méri össze az erejét a magyar és a görög válogatott. A világkupában kétszer is négy góllal nyertek Plevrituék, Keszthelyi Ritáék a nyári felkészülés során 20-11-re győztek, a vb-nyitányon pedig 10-9-re úgy, hogy hátrányból fordítottak, majd majdnem elfogyott a háromgólos előnyük.
Csak halkan jegyezzük meg, eddig mind a hatszor legyőztük a görögöket a világbajnokságokon.
Azonban azt sem árt rögzíteni, hogy az utolsó négy meccs közül három végződött 10-9-re, a tavalyi dohai elődöntőben pedig 9-9 volt az eredmény, majd ötméteresekkel nyertünk. A rutin Magyarország mellett szól: hét játékosunk (Szilágyi Dorottya, Vályi Vanda, Keszthelyi Rita, Leimeter Dóra, Rybanská Natasa, Faragó Kamilla és Garda Krisztina) a harmadik vb-döntőjét játssza. A kapus Neszmély Boglárkának és a 2024-ben még társkapitány, immár önálló szövetségi kapitány Cseh Sándornak ez a második aranycsatája – mindenki más első alkalommal szerepel a fináléban. Jellemző az összefogásra, hogy a világbajnokságról lemaradt klasszis, Gurisatti Gréta is őszintén szurkol a lányoknak.
Mindkét csapat nagy skalpokat gyűjtve jutott el az aranycsatáig. Maria Miriokefalitakiék az egyenes kieséses szakaszban az olimpiai ezüstérmes Ausztrálián (8-7) és az elmúlt éveket uraló, de átalakulófélben lévő Egyesült Államokon (14-10) is túljutottak. Leimeter Dóráék elvégezték az olasz melót (12-9) és megtörték a több mint egy évtizedes spanyol átkot (15-9).
− Sokat játszottunk a görögökkel az elmúlt időszakban, voltak győztes és vesztes mérkőzéseink is. Új szituáció lesz, nem lehet a múltból kiindulni.
Azt remélem, ami eddig is jellemző volt, nem úgy fogjuk majd fel, hogy ez egy világbajnoki döntő, hanem úgy: ez is egy vízilabda-mérkőzés.
Eddig ez nagyon jól bevált, bízom benne, hogy a stresszt nem tesszük magunkra − tekintett előre Leimeter Dóra. Cseh Sándor szövetségi kapitány közvetlenül a kezdés előtt arról beszélt, hogy az akarat és a szív fontos tényező lesz, de az alap a taktika. Apró meglepetésekre, változtatásokra számít az ellenfél részéről.
A csoportmérkőzéshez képest mi mindenképpen tudtunk újat mutatni: az akkor pihentetett, azóta kiválóan játszó Szilágyi Dorottya természeten bekerült a csapatba ezúttal is, így Peresztegi-Nagy Kinga kényszerült a lelátóra. Az első gólt Görögország szerezte, Foteini Tricha értékesített egy büntetőt (0-1).
Ejtésekkel próbálkoztunk támadásban, de eleinte nem sikerült túljárni Ioanna Sztamatopulu eszén. A negyed derekán – hát persze, hogy ejtésből – megtörte a gólcsendünket Rybanská Natasa (1-1).
Pontosan megjátszott emberelőnyös figura végén Eleni Xenaki húzta be közelről a labdát az egyébként jó védő Neszmély Boglárka kapujába, majd újabb ötméterest harcoltak ki és váltottak gólra (1-3). Utóbbit a Ferencvárost erősítő Elefteria Plevritu lőtte be klubtársának.
Magabiztos görögök
A második negyedben sem sikerültek a magyar lövések, oda mentek, ahová várta azokat a kapusuk. Harisz Pavlidisz időkérését követően Tricha kipókhálózta a bal felső sarkot (1-4), Cseh Sándor is magához hívta a csapatát.
Nem érdekel, ha nem nyerünk, de azt csináljátok, amit mondok!
− fakadt ki a magyar szövetségi kapitány. Szilágyi fórban a lécet találta el, amikor gyakorlatilag kettős előnyben értünk a kapu elé, gyengén, középre lőtt Rybanská. Vasziliki Plevritu bezzeg átlőtte a védelmünket (1-5). Némi reménysugarat adott, hogy Neszmély sokadik védése után gólpasszt adott az egyedül megúszó és végre betaláló Vályi Vandának (2-5). Kiállítás után gyorsan elvégzett szabaddobásnál Xenaki maradt üresen, nem is hibázott, Leimeter Dóra pontos lövésére a görögök balkezese középtávolról válaszolt (3-7). Még jó, hogy Hajdú Kata labdája szerencsésen bepattant.
A harmadik büntetőjét − Myriokefalitaki révén − is belövő Görögország 8-4-es vezetéssel mehetett a nagyszünetre.
Keszthelyi Rita (balra) és vízilabda-válogatottunk nem bírt Eleftheria Plevritouékkal Fotó: World Aquatics/Istvan Derencsenyi
Nem sikerült megfékezni a görögök lendületét, a rövid sarokba pattintó Vasziliki Plevritu második találatával először lett ötgólos a különbség (4-9).
Teljesen elbizonytalanodtak a magyar lányok, már aki egyáltalán mert közülük lövésre vállalkozni. El kell ismerni: az ellenfél kiváló védekezéssel lepte meg Cseh Sándor csapatát.
Csodagólt lőtt a 10. világbajnokságán szereplő csapatkapitányunk, Keszthelyi Rita, aki a kapunak háttal csavart klasszis találatot (5-9). A kapufa velünk volt Elefteria Plevritu próbálkozásánál, majd Szilágyi Dorottya kapásszélről betalált. Nem mertük leírni, hogy érvényes gólt szerzett, mert videózást kértek a görögök, de elvesztették, így 9-6-ra jött fel Magyarország. Cseh Sándor is élt a challenge lehetőségével, de neki sem jött be, ő ütést reklamált.
Több emberelőnyös esélyünk volt közelebb férkőzni, de nem éltünk velük. A dudaszó pillanatában Sztefania Szanta a bal sarokba lőtt, négygólos hátrányt kellett volna ledolgoznunk a negyedik negyedben (6-10).
Elena Xenaki kiválóan játszott a vízilabda-vb döntőjében Magyarország ellen Fotó: World Aquatics/Istvan Derencsenyi
Kései magyar hajrá
Kitámadott, siettette a támadásokat Magyarország, a leforduló Szanta, majd Tricha is betalált (6-12). Tiba Panna kapásszélről vette be Ioanna Sztamatopulu és várvédői erődjét, majd kettős fórból jobbról is betalált (8-12), de az idő vészesen fogyott. Hajdú Kata még megúszva kozmetikázott a differencián.
A magyar női vízilabda-válogatott 12-9 arányban alulmaradt Görögországgal szemben a vízilabda-világbajnokság döntőjében Szingapúrban.
A legutóbbi négy alkalomból harmadszor is ezüstérmesként zártak Keszthelyi Ritáék, akik most még csalódottak, de szép menetelést mutattak be, s büszkék lehetnek magukra. Csütörtökön férficsapatunk (15.35, tv: M4 Sport) Spanyolországgal játszik az aranyéremért.
Vízilabdaláz Szingapúrban
A helyszín egzotikus, a meccsek pörgősek, a hangulat forró – és ahogy mindig: most is jó érzés magyarnak lenni a vízparton. A világbajnokság dübörög, és épp ideje fogadni a pólósainkra! Figyelem! A szerencsejáték függőséget okozhat. 18 éven aluliak számára nem ajánlott.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.