Döntését indokolva a nemzethez hétfőn intézett televíziós beszédében az uralkodó elmondta, hogy akkor kezdte el komolyan foglalkoztatni a lemondás gondolata, amikor januárban betöltötte a 76. életévét. I. János Károly úgy vélte, fia, a 46 éves Fülöp herceg készen áll az uralkodásra. Úgy gondolja, hogy fia „a remény új korszakát fogja megnyitni, amelyben a megszerzett tapasztalat és az új generáció lendülete egyesül”.
A spanyol trónörökös, Asztúria hercege V. Fülöp néven lesz király, azt azonban egyelőre nem tudni pontosan, hogy mikor történik meg a hatalomátadás.
A királyi palota ügyeit ismerő egyik forrás arról tájékoztatta a Reuters brit hírügynökséget, hogy a lemondásnak politikai okai voltak. Szerinte az uralkodó már januárban döntött a hatalomátadásról, azonban annak bejelentését a május 25-i európai parlamenti választások utánra halasztotta.
„A legjobbakat kívánom Spanyolországnak, amelynek egész életemet szenteltem, amelynek szolgálatába állítottam minden képességemet, lelkesedésemet és hitemet” – mondta a király.
I. János Károly két nappal a spanyol államot vezető Francisco Franco tábornok halála után, 1975. november 22-én lépett trónra. Az 1978-ban a politikai erők közötti konszenzus jegyében megszületett új demokratikus alkotmány inkább jelképes szerepet adott az uralkodónak. A demokratikus politikai átmenetben mégis fontos szerepet játszott.
Míg az ezredforduló táján egy felmérésben I. János Károly minden idők legnépszerűbb spanyolja volt, az utóbbi években a súlyos gazdasági visszaesés következményeivel küszködő spanyolok bizalma megrendült benne, szemére vetették fényűző életvitelét, nehezen átlátható vagyonát és a politika érzékeny területeire tett kiruccanásait.
Éltető Andrea, a Magyar Tudományos Akadémia kutatója hétfőn a távirati irodának azt mondta, János Károly király egészsége az utóbbi hónapokban nagyon megrendült. Januárban töltötte be a 76. életévét, és tavaly gerincműtéten esett át.
Januárban, a születésnapján már eldöntötte lemondását, ezt azonban csak pár emberrel osztotta meg, és döntését sikerült olyannyira titokban tartani, hogy még a hozzá közel állókat, vele dolgozókat is meglepte – közölte. Hozzátette: annál is inkább, mert János Károly korábbi megjegyzéseiből az derült ki, hogy semmiképpen sem tervez lemondást. A szakértő arra is kitért, hogy a trónörökös, Fülöp herceg nagyon művelt, intelligens ember, több nyelven beszél, de spanyol mércével mérve „kissé sótlan”.
A fővárosban és más városokban azért vonultak utcára az emberek, hogy a köztársaság bevezetését, illetve az ezt célzó népszavazás kiírását követeljék. A megmozdulásokat baloldali, valamint zöld szervezetek kezdeményezték. Az akció miatt a rendőrség 300 méteres körben megakadályozta a királyi palota megközelítését.
A tüntetők úgy vélik, a királyság elavult államformává vált Spanyolország számára, és ideje, hogy az ország demokratikus jellegét köztársaságként emeljék ki