Agyonlőttek három közlekedési rendőrt a nyílt utcán a kelet-ukrajnai Donyeckben csütörtök reggel – közölte az AFP helyszíni tudósítója. Egészségügyi források tájékoztatása szerint egy negyedik rendőr súlyosan megsebesült. A lövöldözés oka egyelőre ismeretlen.
Egy szemtanú elmondta, hogy egy rendőröket szállító járőrkocsira két terepruhás férfi nyitott tüzet a vasútállomás közelében. „Az egyik fiatalemberen kabát és szemellenzős sapka volt. A másiknak barna haja volt és sötét ruhát viselt” – mondta. A hatóságok nyomozást indítottak az ügyben, egyelőre azonban nem fedték fel, hogy szerintük mi lehetett a rajtaütés oka.
Petro Porosenko ukrán elnök bizonyos feltételek teljesülése esetén készen áll tűzszünetet kötni a kelet-ukrajnai oroszbarát lázadókkal, ezt maga az államfő jelezte a Joe Biden amerikai alelnökkel folytatott csütörtöki telefonbeszélgetése során.
„Porosenko hangsúlyozta, hogy kész visszatérni a fegyvernyugváshoz, amint biztosítják arról, hogy ezúttal mindkét fél betartja azt, szabadon engedik a túszokat, és az EBESZ felügyeletével megvalósul a határ ellenőrzése” – olvasható az elnök honlapján megjelent közleményben.
Az ukrán államfő hétfő éjszaka bejelentette, hogy az általa meghirdetett béketerv megvalósításának esélye az oroszbarát lázadók „bűnöző tevékenysége miatt” szertefoszlott, ezért nem hosszabbítja meg az egyoldalú tűzszünetet, ehelyett újult erővel folytatódik a „terrorellenes” művelet Kelet-Ukrajnában.
Francois Hollande francia elnök és Angela Merkel német kancellár közösen kérte csütörtökön telefonon Vlagyimir Putyin orosz államfőt, hogy „lépjen közbe a szeparatistáknál, s vegye rá őket a tárgyalásra és megegyezésre az ukrán hatóságokkal” – közölte csütörtökön a francia elnöki hivatal. „Felszólították az orosz elnököt: segítse elő, hogy a kontaktcsoport ülését július 5. előtt megrendezzék a tűzszünet feltételeinek meghatározása érdekében” – olvasható a közleményben.
Merkel és Hollande azt is jelezte a francia elnöki hivatal szerint, hogy támogatják az orosz–ukrán határellenőrzés megerősítésére szerdán Berlinben javasolt intézkedéseket. A német, a francia, az orosz és az ukrán külügyminiszter szerdán Berlinben felszólította az EBESZ-t, hogy küldjön megfigyelőket orosz–ukrán határpontokra.