A France 24 bírósági forrásokból úgy értesült, hogy befolyással üzérkedés lehet a gyanú az egykori államfő ellen. A francia jogszabályok szerint 48 órán keresztül tarthatják őrizetben Sarkozyt, és ha ezt követően nem tudnak vádat emelni ellene, szabadon kell engedni. Rajta kívül ügyvédjét és két bírót is őrizetbe vett a rendőrség.
A korrupcióellenes nyomozók úgy tudják, Sarkozy ügyvédje Thierry Herzog segítségével belső információkhoz próbált jutni annak érdekében, hogy akadályozzon egy bírósági eljárást, mely 2007-es elnökválasztási kampányának pénzügyeit vizsgálta. A rendőrség lehallgatta a volt államfő telefonbeszélgetéseit, melyekből kiderült, hogy a semmítőszék egyik bírója folyamatosan jelentett neki egy őt érintő bírósági ügyről. Az érintett bírót Sarkozy a felvételek tanúsága alapján monacói kinevezéssel próbálta megvesztegetni, így nem is meglepő, hogy korábban ebben az ügyben ejtették a vádat a politikus ellen.
Az már korábban nyilvánosságra került, hogy Sarkozynek a gyanú szerint Moammer Kadhafi – azóta megbuktatott és meggyilkolt – líbiai elnök finanszírozta kampányát, ezért is hallgatták le a telefonját.
A nyomozók nemrég megtaláltak egy olyan titkos telefont, melyen Sarkozy bonyolította beszélgetéseit, de a készüléket nem regisztrálták. A volt elnök ügyvédjével tanácskozott rendszeresen ezen a telefonon. A felvételek nagy segítséget jelentettek a hatóságnak.
A hírek szerint Sarkozy 2007-es elnökválasztási kampányát nemcsak Kadhafi, hanem a világ egyik leggazdagabb embere, a L’Oréal-örökös Liliane Bettencourt is támogatta. Az összeg 50 millió euróra rúghat. A Bettencourt-afférnak nevezett ügyben már korábban is vizsgálódott a rendőrség, az egykori elnök kampánypénztárnoka ellen a mai napig sem zárult le az eljárás. A rendőrség azt gyanítja, hogy Sarko visszaélhetett az idős örökös megrendült egészségügyi állapotával, és rávette, hogy pénzzel dotálja kampányát.
A harmadik szál a Barnard Tapie iparmágnásnak kifizetett mintegy 400 millió euró, amelyet azért kaphatott az üzletember, hogy szintén Sarkozyt támogatta a 2007-es kampányban.
Sarkozynek a hírek szerint egészen magas szinten is volt egy téglája, aki arról súgott neki, mikor várható az irodájában rendőrségi ellenőrzés.
A befolyással üzérkedésért, amennyiben elítélik, akár tízéves börtönbüntetést is kaphat Sarkozy.
A volt államfőnek egyébként nem ez az egyetlen gyanús ügye. Néhány hete korábbi pártja, az UMP vezetője lemondott tisztségéről, miután kiderült, hogy Sarkozy 10 millió eurót használhatott fel 2012-es elnökválasztási kampányában, amit utóbb pártköltségen számoltak el. Sarkozy mindent tagad, az ügyben múlt héten indult rendőrségi nyomozás.