Az ukrán fegyveres alakulatok egy napra felfüggesztették a támadó hadműveleteket abban a kelet-ukrajnai térségben, ahol két héttel ezelőtt lezuhant a maláj légitársaság utasszállító repülőgépe – közölték csütörtökön a terrorellenes hadművelet parancsnokságán. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár kérésére hirdettek egyoldalúan tűzszünetet, hogy szavatolják a katasztrófát vizsgáló nemzetközi szakértők munkájának biztonságát. Az ukrán fegyveres erők nem folytatnak hadműveleteket a térségben, kivéve, ha támadás éri őket – tájékoztatott közleményében a törzskar. Közben az orosz légiközlekedési hivatal, a Roszaviacija közölte, hogy Kijevbe megérkeztek az orosz szakértők, hogy bekapcsolódjanak a katasztrófa okainak felderítésébe. A többi ország szakértőivel együtt megpróbálnak még a nap folyamán eljutni abba a térségbe, ahol lezuhant a gép.
A 20 holland szakértőből és 40 fegyvertelen katonából, valamint ausztrál szakemberekből és EBESZ-megfigyelőkből álló küldöttség már ötödik napja vesztegel Donyeckben. Minden nap megpróbáltak a helyszínre jutni, de mindannyiszor saját biztonságuk érdekében visszafordultak. A Malajziából érkezett tíz szakértő a kelet-ukrajnai Harkivban van, ahol az oda szállított holttestek azonosítását végzik. Előző nap elindult Malajziából egy 68 tagú rendőrcsoport is azzal a feladattal, hogy védjék a repülőgép roncsait illetéktelenek hozzáférésétől. Kijev a Moszkva-barát szakadárokat vádolja azzal, hogy akadályozzák a szakértőket a katasztrófa helyszínének megközelítésében, amelyet ellenőrzésük alatt tartanak. Több ukrán tisztségviselő hangoztatta az elmúlt napokban, hogy a „terrorellenes” erők nem folytatnak harci cselekményeket a tragédia helyszínének több tíz kilométeres körzetében, betartva Petro Porosenko elnök erre vonatkozó utasítását. Volodmir Hrojszman miniszterelnök-helyettes – aki egyben a Boeing 777-es lezuhanásának okait vizsgáló ukrán állami bizottság vezetője – előző napi sajtótájékoztatóján kijelentette: a szakadárok előbb engedik, hogy belépjenek a szakértők az ellenőrzésük alatti területre, majd „tűzharcot imitálnak”, és meggyőzik a külföldieket arról, hogy a továbbhaladás nem biztonságos, vissza kell fordulniuk.
Nem fogadta el Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök múlt heti lemondását csütörtöki rendkívüli ülésén az ukrán parlament. A kormányfő távozása mellett mindössze 16 képviselő szavazott – 14 független és kettő a Régiók Pártja frakciójából – a 450 fős ukrán törvényhozás 331 jelen lévő tagja közül.
A képviselők támogatták Jacenyuk kezdeményezéseit a költségvetés bevételeinek növelésére. Megszavazták a hadsereg finanszírozásának biztosítását célzó költségvetési törvény és az adókódex módosítására benyújtott kormányzati előterjesztéseket. Ismét elutasította viszont a parlament az ukrán gázvezetékrendszer működtetésének reformjáról szóló kormányjavaslatot.
Eltér az ausztrál miniszterelnök és külügyminisztere véleménye abban, hogy vajon Oroszország hiúsítja-e meg a holland és ausztrál rendőrök erőfeszítéseit, hogy megtalálják a malajziai utasszállító repülőgép áldozatainak holttestét a tragédia kelet-ukrajnai helyszínén. Julie Bishop külügyminiszter kijelentette, félő, hogy Oroszország áll azoknak a tüzérségi támadásoknak a hátterében, amelyek megakadályozzák a rendőrök bejutását a térségbe, míg Tony Abbott kormányfő szerint túl korai állást foglalni erről. Abbott szerint Vlagyimir Putyin orosz elnöktől már az is eredmény lenne, ha rávenné a szeparatistákat, ne zavarják meg a rendőrök bejutását a helyszínre, hogy összegyűjthessék a holttesteket és tovább vizsgálódhassanak.