Az Üzenet Amerikának című felvétel a YouTube videómegosztó portálon jelent meg, hitelességét egyelőre lehetetlen ellenőrizni.
A sivatagban készült videón egy fekete ruhát viselő álarcos férfi elvágja a térdelő újságíró torkát. A kivégzést végrehajtó férfi angolul beszél, brit akcentussal, és közben késével hadonászik. A kivégzés előtt az újságíró szólal meg, vélhetően a fogva tartók által összeállított szöveget mond fel. Közli, hogy a gyilkosa valójában az Egyesült Államok. Szeretteit arra szólítja, hogy keljenek fel az amerikai kormány ellen.
A 39 éves James Foley amerikai haditudósító tavalyelőtt novemberben tűnt el Szíria északnyugati részén, a török határ közelében. Állítólag fegyveres támadók tuszkolták egy gépkocsiba, és azóta nem volt róla hír. A CNN hírtelevízió szerint akkoriban Foley szabadúszó újságíróként több sajtóorgánumnak dolgozott, így a Global Post amerikai hírportálnak és az AFP hírügynökségnek is. Az újságíró két évvel korábban, 2011-ben is fogságba került: Líbiában három másik újságíróval együtt rabolták el, de hat héttel később szabadon engedték.
A megrázó felvételen a továbbiakban látható egy másik amerikai újságíró, feltehetően Steven Sotloff, akit tavaly augusztusban raboltak el a szíriai–török határ közelében. A szélsőségesek azt üzenik a videón Barack Obama amerikai elnöknek, hogy az ő kezében van az újságíró sorsa. „Ennek az amerikai állampolgárnak a sorsa, Obama, a te következő döntésedtől függ” – üzenik a dzsihadisták. Sotloff a Time és a Foreign Policy magazinnak volt a munkatársa.
Nem sokkal a videofelvétel megjelenése után a Fehér Ház közölte, hogy az amerikai ügynökök megpróbálják mihamarabb ellenőrizni a felvétel eredetiségét. „Ha valódi, el vagyunk borzadva egy ártatlan amerikai újságíró brutális meggyilkolásától, és mély együttérzésünket fejezzük ki családjának és barátainak” – közölte Caitlin Hayden, a nemzetbiztonsági tanács szóvivője.
A CNN hírtelevízió felhívja a figyelmet arra, hogy James Foley kivégzése emlékeztet Daniel Pearlnek, a The Wall Street Journal tudósítójának a meggyilkolására. Pearlt 2002 januárjában rabolták el Pakisztánban, kivégzését a világhálón közzétett videón mutatta be az al-Kaida terrorszervezet.
Válságtanácskozásra ült össze szerdán a brit kormány, miután egyre több jel vall arra, hogy az Irakban megölt amerikai újságíróval az Iszlám Állam nevű szélsőséges milícia egyik brit tagja végzett. Philip Hammond brit külügyminiszter a BBC-nek nyilatkozva elismerte, hogy a YouTube portálon feltűnt videón, amely valószínűleg James Foley kivégzését mutatja, az álarcban látható gyilkos brit akcentussal beszél. Hammond szerint a felvétel valódinak tűnik. A külügyminiszter hozzátette: számos brit állampolgár csatlakozott a Szíriában és Irakban harcoló szélsőséges iszlamista csoportokhoz, és ez az egyik oka annak, hogy az Iszlám Állam nevű szerveződés közvetlen fenyegetést jelent Nagy-Britannia nemzetbiztonságára.
Szerdán megszakította nyaralását David Cameron brit miniszterelnök, aki visszatért Londonba és tanácskozásra hívta össze kabinetjét. Cameront korábban számos bírálat érte még saját pártjából is, amiért a válságos iraki helyzet ellenére először Portugáliában, majd a délnyugat-angliai Cornwallban nyaralt családjával. Visszatérése után a brit kormányfő nyilatkozatban ítélte el gyilkosságot. A Downing Street által kiadott közlemény szerint Cameron a nap folyamán Hammond külügyminiszterrel, a belügy- és a külügyminisztérium vezető illetékeseivel, valamint a nemzetbiztonsági szolgálatok szakértőivel tárgyalt az iraki helyzetről.
Továbbra sem hangzott el azonban olyan bejelentés, hogy a brit kormány a nyári szünetét töltő parlament rendkívüli ülésének összehívását tervezné az iraki válság miatt. Ezt több alsóházi képviselő is nyilvánosan követelte, Cameron viszont az elmúlt napokban ismételten leszögezte, hogy erre csak közvetlen brit katonai beavatkozás esetén lenne szükség, ám Nagy-Britannia nem tervezi harcoló alakulatok küldését Irakba.
Az Iszlám Állam által jelentett terrorfenyegetés a szeptemberi walesi NATO-csúcs előkészületeire is hatást gyakorol. A biztosításért felelős rendőri egység vezetője, Chris Armitt londoni sajtóértekezletén elmondta: a Newport kisváros közelébe tervezett csúcstalálkozó biztonságára 9500 rendőr felügyel, és a helyszín köré az elhárítási szakszolgálatok 14 kilométeres biztonsági gyűrűt vonnak. Armitt szerint „nagyon is valós” az a kockázat, hogy iszlám szélsőségesek merényletet kísérelnek meg a NATO-csúcs idején.